Joanna Bachert (PKO BP): euro wciąż pod presją
Środowa sesja na rynku głównej pary walutowej przyniosła dalsze osłabienie euro wobec dolara. Kurs EURUSD spadł poniżej 1,18 wyznaczając nowe dziewięcioletnie minimum pary.
2015-01-08, 14:58
Początkowo impulsem do wyprzedaży stała się wstępna publikacja danych, pokazujących pierwszy od października 2009 roku spadek indeksu HICP w strefie euro poniżej zera (-0,2%).
Widmo utrzymania się deflacji nakłada dodatkową presję na EBC, co spowodowało, że na rynku automatycznie pojawiły się pytania, już nie o termin zapowiedzenia program skupu aktywów, ale o jego formę. Najbliższe posiedzenie EBC zaplanowane jest na 22 stycznia.
Po południu poznaliśmy dane z USA. Raport ADP będący przybliżeniem dla rządowego raportu z rynku pracy (non-farm payrolls) pokazał przyrost nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym w grudniu o 241 tys. (15 tys. powyżej oczekiwań).
Dobre informacje napłynęły też o handlu zagranicznym. W listopadzie minionego roku deficyt w USA spadł do 39 mld USD i wynik okazał się zdecydowanie lepszy od prognoz. To kolejne dane przybliżające decyzję Fed dot. oczekiwanej podwyżki stóp procentowych, stąd ich pozytywny wpływ na notowania dolara.
REKLAMA
W kontekście spodziewanego rozpoczęcia procesu normalizacji polityki monetarnej za oceanem warto zwrócić uwagę na środową publikację minutes z grudniowego posiedzenia FOMC. Zapis z dyskusji pokazał, że większość członków Fed jest zdania, iż podwyżki stóp procentowych w USA są mało prawdopodobne przed kwietniowym posiedzeniem. Rynek musi zatem uzbroić się w „cierpliwość”, jak sugerował komunikat po ostatnim posiedzeniu FOMC.
Obecne oczekiwania co do terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA zakładają, że nastąpi ona najwcześniej w połowie roku.
W kraju złoty już od pierwszych godzin środowego handlu silnie zyskiwał na wartości. Powrót na rynek inwestorów krajowych oraz gołębi wydźwięk minutes z grudniowego posiedzenia FOMC pomógł obniżyć kurs euro w okolice 4,288 PLN. W świetle ostatnich wydarzeń pojawiła się więc szansa na silniejsze odreagowanie ostatniego osłabienia złotego.
Z technicznego punktu widzenia możliwe jest zejście EURPLN w okolice 4,26 w najbliższych tygodniach.
REKLAMA
Joanna Bachert, PKO Bank Polski
REKLAMA