Artysta Raul Nałęcz-Małachowski został pochowany w Łodzi

Urna z prochami malarza, scenografa i reżysera Raula Nałęcza-Małachowskiego spoczęła na Starym Cmentarzu w Łodzi. Artysta, który był jedną z najważniejszych postaci chilijskiej Polonii, zmarł we wrześniu ubiegłego roku w Santiago de Chile. Miał 98 lat.

2015-01-16, 20:22

Artysta Raul Nałęcz-Małachowski został pochowany w Łodzi
. Foto: sxc.hu/cc

Ostatnim życzeniem Raula Nałęcza-Małachowskiego było pochowanie jego prochów w Łodzi, u boku matki zamordowanej przez hitlerowców prawdopodobnie w 1943 roku. Urna spoczęła w części ewangelickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej.
Przed uroczystością w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi odbyła się sesja poświęcona artyście, podczas której przekazano dary Nałęcza-Małachowskiego dla Muzeum Miasta Łodzi. Są wśród nich rysunki nieznanego twórcy prezentujące historię rodu Małachowskich oraz obrazy namalowane przez artystę w ostatnich latach życia.
Podczas sesji zaprezentowano też film o zmarłym nakręcony przez łodzianina Zygmunta Skoniecznego "Latarnik z Santiago", a także książki: Jarosława Fischbacha "Polskim szlakiem przez Amerykę Południową" oraz Aleksandry Pluty "Raul Nałęcz-Małachowski. Wspomnienia z dwóch kontynentów".
Raul Nałęcz-Małachowski urodził się w 1916 roku w Helsinkach. Był cenionym malarzem, scenografem, reżyserem, producentem filmowym, aktorem oraz właścicielem teatrów i kabaretów. Pomimo kłopotów zdrowotnych i utraty wzroku do ostatnich dni był aktywny zawodowo.
Podkreślał swe polskie pochodzenie, z którego był dumny, ale większość swojego życia zmuszony był spędzić poza ojczyzną. Przez 64 lata mieszkał w Chile. Chciał powrócić do Łodzi, w której spędził lata młodości. Jego ojciec, gen. Stanisław Nałęcz-Małachowski, w okresie międzywojennym był Dowódcą Okręgu Korpusu nr 4 w Łodzi. Artysta ukończył gimnazjum męskie im. Mikołaja Kopernika.
W czasie wojny, razem ze swoją matką Anna Lisą Pettersen, Szwedką z pochodzenia, brał udział w ruchu oporu. Aktywnie działał w Polskim Czerwonym Krzyżu. Za swoją działalność został przez hitlerowców zesłany do obozu koncentracyjnego w Gusen.
Do Łodzi, na krótko, powrócił dopiero w 1991 roku, gdy ówczesny prezydent miasta Grzegorz Palka organizował pierwsze Światowe Spotkanie Łodzian.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej