Wall Street w górę po decyzji EBC
Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami amerykańskich indeksów. Po ogłoszeniu przez EBC programu skupu aktywów giełdy w USA początkowo zareagowały spadkami, jednak szybko zaczęły iść w górę. Umocnił się również dolar do euro.
2015-01-22, 23:48
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,48 proc. i wyniósł 17.813,98 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,53 proc. i wyniósł 2.063,15 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 1,78 proc., do 4.750,40 pkt.
Pozytywnie zaskoczyła skala programu EBC
– Rynki miały wysokie oczekiwania, ale program ogłoszony przez Europejski Bank Centralny jest duży, więc to dobra wiadomość" - uważa Karyn Cavanaugh, strateg z Voya Investment Management w Nowym Jorku.
Podobną opinię wyraził James Gorman, prezes Morgan Stanley. Ocenił on, że decyzja EBC jest pozytywna i pomoże globalnym rynkom. "Czekaliśmy na coś takiego i właśnie to dostaliśmy. To bardzo ważny i konieczny pierwszy krok" - powiedział.
Strateg Societe Generale Alvin T. Tan uważa, że bilans programu luzowania ilościowego EBC jest pozytywną niespodzianką, ponieważ jego skala jest większa niż oczekiwano, a limity dzielenia się ryzykiem nie są tak restrykcyjne, jak niektórzy się obawiali.
Societe Generale nadal spodziewa się, że amerykański Fed zacznie podnosić stopy procentowe w połowie 2015 roku, co ma tworzyć dodatkową presję na kurs EUR/USD.
Amerykańscy analitycy: decyzja EBC osłabi deflację i poprawi europejską gospodarkę
Analitycy Barclays uważają, że decyzja EBC "powinna wzmocnić oczekiwania średnioterminowej inflacji, utwierdzić politykę forward guidance i podwyższyć prognozy wzrostu za sprawą dalszego osłabienia waluty i poprawy warunków finansowych".
W ocenie analityków Deutsche Banku tempo realizacji skupu aktywów EBC jest większe niż oczekiwano. Pozytywnie oceniają to, że program potrwa 18 miesięcy, a nie, jak mówiły prognozy, ponad dwa lata. Chwalą również podanie konkretnej wartości miesięcznych zakupów.
Szacunki Deutsche Banku wskazują, że skup zwiększy sumę bilansową EBC do powyżej 1,1 biliona euro. Zdaniem analityków oznacza to zakup obligacji rządowych na poziomie 700-800 mld euro. Zgodnie ze słowami prezesa EBC Mario Draghiego zakup aktywów ma trwać do czasu, aż w strefie euro uda się trwale zmienić ścieżkę inflacji.
Za pozytywny aspekt decyzji EBC autorzy raportu uważają również to, że Rada Prezesów jednomyślnie uznała, iż zakup aktywów jest uprawnionym narzędziem polityki monetarnej banku, choć decyzja o uruchomieniu skupu była podjęta "dużą większością głosów".
Są też rozczarowujące decyzje
Z drugiej strony jako negatywne analitycy ocenili to, że skup będzie prowadzony według klucza udziału w kapitale EBC, choć taka decyzja była spodziewana. Kolejnym rozczarowaniem jest ich zdaniem informacja o tym, że to krajowe banki centralne, a nie EBC, będą ponosiły większość (80 proc.) ryzyka wynikającego ze skupu.
EBC ogłosił w czwartek program skupu aktywów o wartości 60 mld euro miesięcznie. Program zostanie rozpoczęty w marcu 2015 r. i potrwa do końca września 2016 r. W ramach programu EBC będzie skupował także obligacje o ujemnej rentowności i nie ma specjalnych zasad wobec greckiego długu. Ma też skupować obligacje o zapadalności od 2 do 30 lat. Program skupu zakłada 25-proc. limit na emisję i 33-proc. limit na emitenta.
Program będzie zdecentralizowany, a EBC będzie pełnił głównie rolę koordynatora zakupów dokonywanych przez banki centralne należące do Eurosystemu. W reakcji na tę decyzję dolar umocnił się wobec euro do najwyższego poziomu od 2003 r.
W USA trwa sezon publikacji wyników kwartalnych
Spółka telekomunikacyjna Verizon Communications Inc. zanotowała w czwartym kwartale zysk na akcję w wysokości 71 centów. Analitycy spodziewali się zysku 72 centów na akcję. Kurs spółki spadł o ponad 2 proc.
Zysk operacyjny na akcję ubezpieczyciela Travelers wyniósł w czwartym kwartale 3,07 USD. Dane były lepsze od prognoz analityków, którzy oczekiwali zysku 2,54 USD na akcję. Kurs Travelers zyskał ponad 1 proc.
Rosły akcje KeyCorp po tym, jak regionalny bank opublikował lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Mocno w górę poszedł kurs Southwest Airlines, których zysk wzrósł o 70 proc. dzięki niższym cenom paliwa.
PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA