Komisja Trójstronna nieskuteczna. Spotkanie ws. nowego kształtu dialogu społecznego

Minister pracy, liderzy związków zawodowych oraz organizacji pracodawców spotkają się w Warszawie, żeby rozmawiać o przyszłości dialogu społecznego w Polsce. To może być początek drogi ku nowej ustawie regulującej tę kwestię. Jej zapisy mają być antidotum na nieskuteczne działania Komisji Trójstronnej.

2015-01-26, 09:48

Komisja Trójstronna nieskuteczna. Spotkanie ws. nowego kształtu dialogu społecznego
Władysław Kosiniak-Kamysz . Foto: mpips.gov.pl

Posłuchaj

Szef OPZZ Jan Guz o projekcie zmiany prawa w zakresie dialogu społecznego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zarys nowych przepisów przygotowali pracodawcy i związkowcy. Efektami kilkumiesięcznej pracy chcą się pochwalić przed rządem.

Ten, zdaniem lidera OPZZ Jana Guza uprawia w tym temacie politykę minimalistyczną. Dlatego w poniedziałek może przyjrzeć się gotowym projektom.

- Do tej pory od rządzących zainteresowani słyszeli tylko hasła: ustawa, dialog, przełom. Nic jednak w tej sprawie nie robiono - mówi Jak Guz. Dodaje, że koalicji rządzącej nie przeszkadzało nawet to, że związkowcy nie uczestniczyli od 2013 roku w obradach Komisji Trójstronnej. Zmiany są więc nieuniknione.
Przed rozmowami, umiarkowanym optymistą jest wicelider Wolnego Związku Zawodowego Sierpień '80, Szczepan Kasiński. Jego zdaniem, cierpliwość reprezentowanej przez niego strony jest na wyczerpaniu i to jedna z ostatnich szans na wspólne spotkanie z rządem w takiej formie.

Powstanie ogólnopolska Rada Dialogu Społecznego?

Projekt nowych przepisów zakłada między innymi utworzenie ogólnopolskiej Rady Dialogu Społecznego oraz jej wojewódzkich oddziałów.

Gospodarz spotkania, minister Władysław Kosiniak-Kamysz nie chce przed spotkaniem odnosić się do przedstawionego mu projektu ponieważ wersja, z którą się zapoznał, miała być jeszcze przez obie strony modyfikowana.
- Tam nie ma jeszcze wszystkich uzgodnień pomiędzy stroną związkowców i pracodawców - wyjaśnia szef resortu pracy. Dodaje, że podczas spotkania u prezydenta, 7 stycznia, obie strony zadeklarowały, że będą to dopracowywać.
Rada Dialogu Społecznego miałaby zastąpić dotychczasową Komisję Trójstronną, w której pracach od czerwca 2013 roku nie uczestniczy strona społeczna. Związkowcy opuścili jej obrady, twierdząc, że ich postulaty nie były uwzględniane przez rząd. Tymczasem bez ich udziału komisja nie może podejmować uchwał.

REKLAMA

Na czele Rady mają stanąć naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych. Rada ma opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny. Ma też dysponować własnym budżetem, który przeznaczy na opinie eksperckie i koordynację prac.

Równowaga wszystkich trzech stron dialogu

Projekt ustawy zakłada też o równowagę wszystkich trzech stron dialogu. Według związków zawodowych to właśnie przewaga strony rządowej i nieliczenie się ze zdaniem pracodawców i związkowców było przyczyną opuszczenia w czerwcu 2013 roku Komisji Trójstronnej.
Dokument przewiduje również jawność dialogu, tak, by każdy mógł przysłuchiwać się dyskusjom w Komisji.

IAR, awi

/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej