Analitycy o Grecji: w 100 proc. dojdzie do kompromisu, taka jest Europa

Grecki premier Aleksis Tsipras w swojej podróży po unijnych stolicach spotyka się w Brukseli z szefami Rady i Komisji Europejskiej. Celem szefa rządu jest przekonanie Europy, że Grekom należy ulżyć w spłacie zadłużenia.

2015-02-04, 13:27

Analitycy o Grecji: w 100 proc. dojdzie do kompromisu, taka jest Europa
Od lewej: Adam Czerniak główny ekonomista Polityka Insight, Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Krzysztof Bień redaktor naczelny Obserwatora Finansowego. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 gośćmi Polskiego Radia 24 byli Krzysztof Bień redaktor naczelny Obserwatora Finansowego, Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Adam Czerniak główny ekonomista Polityka Insight (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o renegocjację warunków spłaty długu, a jeśli to możliwe - jego umorzenie. Ateny mówią "dość" drastycznym oszczędnościom i apelują do Wspólnoty o więcej solidarności.

Premier Grecji w Brukseli: jesteśmy na dobrej drodze do kompromisu

Do swojej polityki nowy grecki premier może przekonać - mówi Krzysztof Bień redaktor naczelny Obserwatora Finansowego. - To jest partia z poza dotychczasowego układu politycznego w Grecji. To może sprawić, że będzie ona w stanie przeprowadzić reformy, których nie udało się zrealizować od bardzo wielu lat – mówi gość.

REKLAMA

Krzysztof Bień redaktor naczelny Obserwatora Finansowego (PR24) o układzie politycznym w Grecji

 

Grecja chce więcej pieniędzy

Zgadza się z tym Adam Czerniak główny ekonomista Polityka Insight. Przy okazji wspomina, że nowy minister finansów Grecji spotka się dzisiaj z prezesem Europejskiego Banku Centralnego w sprawie drugiego programu pomocowego dla Grecji, który wygasa pod koniec tego miesiąca. - Jeżeli nie zostanie przedłużone to po pierwsze banki greckie utracą tanie finansowanie z Europejskiego Banku Centralnego dostarczające płynność greckim bankom, które borykają się z faktem, że wiele osób w obawie przed wyjściem Grecji ze strefy euro wyciągają swoje oszczędności z instytucji finansowych. Po drugie w takiej sytuacji Grecy będą mieli problem z finansowaniem własnych potrzeb pożyczkowych – wyjaśnia ekspert

Adam Czerniak główny ekonomista Polityka Insight (PR24) o wsparciu EBC

 

REKLAMA

Kompromis jest możliwy

Program ma pomóc przetrzymać okres negocjacji w sprawie reform w Grecji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, EBC i Komisją Europejską. Szanse na kompromis są - dodaje Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej. - W 100 proc. dojdzie do kompromisu, taka jest Europa. Nie sądzę, żeby społeczeństwo niemieckie zaakceptowało jakieś rozluźnienie i popuszczenie Grekom i pompowanie pieniędzy. To nie wchodzi w rachubę. Natomiast są pewne metody, nie naruszając pewnych pryncypiów tego programu, do którego zobowiązana się Grecja mogą spowodować to, że on będzie mniej dotkliwy dla społeczeństwa – mówi specjalista.

Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej (PR24) o kompromisie

 

Niemcy stracą zaufanie do euro

A tymczasem w wyniku greckiego kryzysu i decyzji Europejskiego Banku Centralnego o skupie obligacji rządowych Niemcy tracą zaufanie do euro. O spadku poparcia niemieckiego społeczeństwa dla euro mówił minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble. Nie dziwi to ekonomisty Adama Czerniaka.

REKLAMA

Adam Czerniak główny ekonomista Polityka Insight (PR24) o euro

 

Nie da się jednak ukryć tego, że gospodarka niemiecka rozwija się dzięki euro właśnie - dodaje Krzysztof Bień.

REKLAMA

Krzysztof Bień redaktor naczelny Obserwatora Finansowego (PR24) o niemieckiej gospodarce

 

Dlatego spadek zaufania Niemców do euro to nie jest problem ekonomiczny, tylko bardziej sentymentalny - zgadza się Andrzej Arendarski

Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej (PR24) o sentymentach

 

REKLAMA

Tymczasem po raz pierwszy w historii rentowność niemieckich obligacji okazała się niższa niż rentowność obligacji japońskich, a to właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni do tej pory z tego słynął. Rentowność niemieckich obligacji 10-letnich wynosi około 0,31%.

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej