Angela Merkel i Francois Hollande dziś w Kijowie, jutro z wizytą w Moskwie. W planach spotkanie z Petrem Poroszenką i Władimirem Putinem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande są już w Kijowie, natomiast jutro udadzą sie do Moskwy na rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

2015-02-05, 19:35

Angela Merkel i Francois Hollande dziś w Kijowie, jutro z wizytą w Moskwie. W planach spotkanie z Petrem Poroszenką i Władimirem Putinem
Francois Hollande i Angela Merkel. Foto: PAP/EPA/MATTEO BAZZI

Posłuchaj

Prezydent Francji Francois Hollande jeszcze dzisiaj wybiera się razem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na Ukrainę. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Francji i kanclerz Niemiec przedstawią w Kijowie i w Moskwie nową propozycję uregulowania konfliktu na Ukrainie. - Podstawą tej propozycji będzie integralność terytorialna Ukrainy - poinformował Hollande. Nie ujawnił jej szczegółów.

- Czas goni i żeby nikt potem nie mówił, że Niemcy i Francja nie próbowały zrobić wszystkiego, by zachować pokój - dodał szef państwa.

Według niego, dramatyczna sytuacja na Ukrainie, "pod bokiem Europy", wymaga natychmiastowej reakcji. Prezydent Francji mówił, że na Ukrainie toczy się wojna przy użyciu ciężkiej broni. W walkach codziennie giną cywile. Przyznał, że wprowadzone sankcje nie doprowadziły do zawieszenia broni. Stąd kolejna inicjatywa, z jaką występują wspólnie Francja i Niemcy.

W stolicy Kijowa jest już sekretarz stanu USA John Kerry.

REKLAMA

Prezydent
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i sekretarz stanu USA John Kerry. Foto: EPA/MYKHAYLO MARKIV

- Opcja dyplomatyczna w sprawie konfliktu na Ukrainie nie może być przedłużana w nieskończoność - oświadczył Hollande. - Przez kilka dni z Angelą Merkel pracowaliśmy nad tekstem porozumienia, tekstem, który może być zaakceptowany przez wszystkich - dodał.

Rzecznik rządu Niemiec, Steffen Seibert wyjaśnił, że z powodu eskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy w ostatnim czasie Merkel i Hollande intensyfikują działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu. W planach wizyt są spotkania z prezydentami Ukrainy i Rosji.

REKLAMA

Od
Od lewej: Władimir Putin, Petro Poroszenko, Angela Merkel, Francois Hollande. Foto: EPA/EPA

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>

W ostatnich tygodniach Merkel, Hollande i Putin kilka razy rozmawiali telefonicznie o sytuacji na wschodzie Ukrainy. Władze Niemiec przyznają, że są mocno zaniepokojone pogarszającą się sytuacją na wschodzie Ukrainy. W ostatnich dniach znowu rozgorzały tam walki, codziennie giną ludzie. Strona ukraińska utrzymuje, że separatyści rozpoczęli zakrojoną na szeroką skalę ofensywę.

REKLAMA

Według prezydenta Francji, jego kraj "nie jest w stanie wojny na Ukrainie i nie chce być w stanie wojny na Ukrainie".  Powtórzył też stanowisko francuskiego rządu o dostawach broni na Ukrainę. - Francja nie wraca do debaty w sprawie zaopatrywania Ukrainy w broń - podkreślił.

Szefowa unijnej dyplomacji: popieramy inicjatywę Merkel i Hollande’a

- Unia Europejska wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu polityczne rozwiązanie konfliktu na Wschodniej Ukrainie. Wysiłki kanclerz Angeli Merkel oraz prezydenta Francois Hollande’a by odwiedzić Kijów i Moskwę w oczywisty sposób zmierzają w tym kierunku - oświadczyła Federica Mogherini.
Szefowa unijnej dyplomacji dodała, że "Unia Europejska jest zjednoczona w korzystaniu ze wszystkich możliwych środków na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu, wywierając presję oraz kontynuując dialog".

W czwartek przedstawiciele państw członkowskich zdecydowali o rozszerzeniu unijnej czarnej listy o 19 osób i 9 firm w związku z sytuacją na Ukrainie. Sankcjami wizowymi i finansowymi objęci mają być prorosyjscy separatyści oraz rosyjscy urzędnicy. Formalne przyjęcie dokumentu ma nastąpić w poniedziałek podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych.

Sekretarz generalny NATO: sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna

Także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenia, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna. - Walki się nasiliły, ginie coraz więcej cywilów. Widzimy też zwiększone wsparcie rosyjskie dla separatystów w formie sił, wyposażenia i szkoleń. Tym ważniejsze są starania, by wynegocjować rozwiązanie - powiedział.

REKLAMA

Sekretarz
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówi, że sytuacja na Ukrainie się pogarsza. Foto: EPA/OLIVIER HOSLET

Stoltenberg poparł inicjatywę niemiecko-francuską. - NATO w pełni popiera wszystkie wysiłki, które mają służyć wynegocjowaniu pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Dlatego popieramy inicjatywę dwóch krajów Sojuszu: Francji i Niemiec - oświadczył podczas konferencji prasowej w Brukseli.

IAR/PAP/asop

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej