Wojna w cyberprzestrzeni

Zbrojna agresja to już tylko jeden ze środków prowadzenia wojny. Coraz częściej państwa w walce o dominację sięgają po technologiczne rozwiązania, a cyberataki stają się równorzędną strategią prowadzenia działań wojennych.

2015-02-06, 17:14

Wojna w cyberprzestrzeni
Chiny, Rosja, Syria tworzą regularne oddziały wyspecjalizowane w zmaganiach w sieci. . Foto: flickr/Ed Ivanushkin

Posłuchaj

06.02.2015 Paweł Terczyński: „Coraz więcej osób i podmiotów zaczyna interesować się cyberatakami.”
+
Dodaj do playlisty

Taki rodzaj wojny prowadzony jest na szerokim froncie: hakerzy na usługach konkretnego państwa blokują serwery i ruch, doprowadzając do paraliżu wielu gałęzi funkcjonowania państwa, takich jak bankowość, media czy infrastruktura elektryczna.

Ataki w sieci często mają wymiar propagandowy. – Tak zwany trolling to grupa wynajętych osób wpływa na opinię publiczną poprzez powielanie informacji zgodnych z wytycznymi pracodawcy, czyli rządu, który go wynajął  – tłumaczy Paweł Terczyński, ekspert i gość Polskiego Radia 24.

Inną wymierną korzyścią zatrudniania hakerów jest możliwość wykradania wrażliwych danych: handlowych i technologicznych, pilnie strzeżonych przez państwa.  – Szpiegostwo gospodarcze jest bardzo rozpowszechnione – uważa komentator.

Pierwsza cybernetyczna wojna została przeprowadzona  w 2007 roku. Wówczas przez ponad dwa tygodnie, Estonia była sabotowana przez cyberprzęstępców, którzy zrobili wiele, żeby uniemożliwić sprawne działanie aparatu państwowego. Za atakami najprawdopodobniej stała Rosja.

REKLAMA

Od tego czasu nieustannie wzrasta zainteresowanie prowadzeniem wojny w niestandardowy sposób.  – Popularność i zyski cyberprzestrzępczości dla gospodarki są wymierne, dlatego coraz więcej państw rozpatruje taki rodzaj walki jak ciekawą alternatywę – stwierdził rozmówca Polskiego Radia 24.

Największe militarne potęgi, tj. Chiny, Rosja, Syria tworzą regularne oddziały wyspecjalizowane w zmaganiach w sieci. Według eksperta ten trend się utrzyma, a wojna w cyberprzestrzeni będzie zyskiwać na znaczeniu.

Polskie Radio 24/dm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej