Duży wzrost zachorowań na złośliwe nowotwory. Będzie jeszcze gorzej

Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO) zaprezentowało raport dotyczący nowotworów złośliwych w Wielkopolsce. Dane są niepokojące.

2015-02-07, 16:25

Duży wzrost zachorowań na złośliwe nowotwory. Będzie jeszcze gorzej
. Foto: Glow Images/East News

W ciągu kilkunastu lat w Wielkopolsce liczba zachorowań wzrosła o 38 proc. Według raportu w 2012 r. odnotowano w regionie ponad 14 tys. nowych zachorowań na raka, a w 1999 r. było ich nieco ponad 10 tys. Lekarze wskazują, że powodem takiego przyrostu jest starzenie się społeczeństwa oraz zły styl życia, który wzmaga ryzyko wystąpienia raka.

- Niestety spodziewamy się, że w ciągu dekady ich liczba może dojść do 20 tys. Jako ludzie ciężko na to pracujemy poprzez styl życia: palimy jak smoki, nie ograniczamy alkoholu, jemy niezdrowo, nie lubimy się ruszać, nie zgłaszamy się na badania profilaktyczne - wymieniła dr Agnieszka Dyzmann-Sroka, współautorka raportu.

Według Dyzmann-Sroki przynajmniej 1/3 zachorowań można by uniknąć poprzez właściwy styl życia. Natomiast 1/3 nowotworów, którym nie udaje się zapobiec można skutecznie leczyć pod warunkiem wczesnego wykrycia. Onkolodzy na konferencji nawoływali do uczestnictwa w badaniach profilaktycznych, bo wykrycie raka o jedno stadium wcześniej zwiększa szanse na całkowite wyleczenie nawet o 25 proc.

Z raportu wynika, że mężczyźni w Wielkopolsce najczęściej chorują na raka płuc, prostaty i jelita grubego; z kolei kobiety na nowotwór piersi, jelita grubego i płuc. Najczęstszym powodem zgonów jest rak płuca. Pomimo, że region zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem zachorowalności, to jest na ósmym pod względem umieralności. - Świadczy to o dobrej dostępności do diagnostyki i leczenia - wyjaśniła dr Dyzmann-Sroka.

REKLAMA

W sobotę 7 lutego WCO zorganizowano drzwi otwarte, w ramach których porad udzielali chirurdzy onkolodzy i ginekolodzy onkolodzy. Można było również skorzystać z badań przesiewowych z zakresu nowotworów głowy i szyi oraz raka piersi. Dodatkowo specjaliści mówili o wpływie zdrowego stylu życia na zapobieganie chorobom nowotworowym.

PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej