Raport NBP: gospodarka światowa zwalnia. Powód: spadający popyt i deflacja

W roku 2014 gospodarka światowa rozwijała się poniżej długookresowego tempa wzrostu. Wstępne dane dotyczące PKB wskazują, że w ubiegłym roku kraje rozwinięte zwiększyły dynamikę wzrostu gospodarczego wobec 2013 r., natomiast w większości gospodarek rozwijających się wzrost spowolnił.

2015-02-21, 18:00

Raport NBP: gospodarka światowa zwalnia. Powód: spadający popyt i deflacja
. Foto: Glow Images/East News

Z raportu wynika, że ożywienie aktywności gospodarczej widoczne było w największym stopniu w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie podstawę poprawy tworzył umacniający się popyt krajowy. W strefie euro nadal widoczne było powolne ożywienie, hamowane przez słabość popytu inwestycyjnego i pogarszającą się koniunkturę na rynkach gospodarek rozwijających się. Ostatnie miesiące 2014 r. przyniosły pewną poprawę wskaźników aktywności w gospodarce Niemiec przy utrzymaniu umiarkowanego tempa wzrostu w Hiszpanii i w innych krajach peryferyjnych strefy euro. W gospodarce Japonii kontynuowana była spadkowa tendencja PKB, która wynikała z podniesienia podatku konsumpcyjnego.

Duże gospodarki zwolniły

Największe gospodarki rozwijające się osiągnęły wyraźnie niższe tempo wzrostu PKB wobec wcześniejszych prognoz. Koniunktura w drugiej połowie ubiegłego roku w większości z tych krajów była niekorzystna. W Chinach obniżała się dynamika inwestycji i pogarszały się wskaźniki koniunktury w przemyśle. Słabnący popyt w Brazylii wpływał na utrzymywanie się ujemnej dynamiki wzrostu także w drugiej połowie 2014 r. W IV kwartale ubiegłego roku ponownie obniżyła się dynamika PKB Rosji – pogłębił się spadek inwestycji, obniżył się poziom produkcji przemysłowej, a wskaźnik PMI w przetwórstwie przemysłowym spadł w grudniu poniżej granicy 50 pkt.

Popyt mocno spada

Słabnący popyt przy rosnącej podaży wpłynął na silne obniżenie się cen surowców, co w konsekwencji istotnie pogłębiło spadek inflacji w skali globalnej. W styczniu 2015 r. utrzymała się spadkowa tendencja cen na głównych rynkach surowcowych. Najgłębsze obniżki cen obserwowane były na rynkach paliw. Jednocześnie, wobec pogarszających się perspektyw wzrostu w gospodarkach rozwijających się, pogłębiła się tendencja spadkowa cen metali. W grudniu ubiegłego roku istotnie obniżyła się inflacja w większości gospodarek, w szczególności w strefie euro i krajach regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Silna tendencja deflacyjna w gospodarkach europejskich wpłynęła na obniżanie się oczekiwań inflacyjnych.

Polityka pieniężna w skali międzynarodowej pozostawała silnie ekspansywna, jednak skala tej ekspansywności oraz jej perspektywy pozostawały zróżnicowane w odniesieniu do poszczególnych banków centralnych. Kontrast ten był najbardziej widoczny w przypadku polityki EBC i FED.

REKLAMA

Materiały prasowe, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej