Nowy dowód osobisty znosi obowiązek meldunkowy

Od 1 marca obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego. Nie ma jednak konieczności wymiany dotychczasowego dokumentu, który zachowuje ważność do określonego na nim terminu. Najważniejszą ze zmian jest rezygnacja z adresu zameldowania.

2015-02-27, 13:15

Nowy dowód osobisty znosi obowiązek meldunkowy
Pierwszym krokiem do rezygnacji z obowiązku meldunkowego jest wprowadzenie nowych dowodów osobistych, z których zniknie adres zameldowania. Foto: PR24/PJ/GM

Posłuchaj

27.02.15 Andrzej Porawski: „Likwidacja obowiązku meldunkowego nie doprowadzi do paraliżu państwa, ale mogą wystąpić trudności w komunikacji administracji z mieszkańcami (…)”
+
Dodaj do playlisty

Mimo negatywnej rekomendacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od roku 2016 rząd znosi obowiązek meldunkowy. Blisko 100 ustaw i rozporządzeń będzie wymagać zmiany. Samorządy nie będą mogły realizować zadań związanych m.in. z określaniem subwencji dla gmin czy pomocy dla bezdomnych.

Pierwszym krokiem do rezygnacji z obowiązku meldunkowego jest wprowadzenie nowych dowodów osobistych, z których zniknie adres zameldowania. Obywateli czeka w związku z tym szereg ułatwień. Nowy dowód osobisty można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy w kraju, także drogą elektroniczną.

Mariusz Pieśniewski z Informacyjnej Agencji Radiowej wyjaśnił w Polskim Radiu 24, jakie zmiany wprowadza nowy dowód osobisty.

– Na nowym dowodzie osobistym jest mniej danych osobowych. Dokument ma informować tylko kim jesteśmy. Obowiązuje fotografia paszportowa. Nie ma informacji m.in. o wzroście, kolorze oczu. Były to wiadomości bardzo subiektywne. Teraz nie ma także podpisu właściciela. Zrezygnowano również z adresu zameldowania, co jest związane z nowym rozporządzeniem rządu – tłumaczył reporter.

REKLAMA

Utrudnienia dla samorządów

Z rządowego rozwiązania nie są zadowolone samorządy. Wskazują, że zniesienie obowiązku meldunkowego utrudni kontakt z obywatelami.

Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich stwierdził w PR24, że dotarcie do obywatela jest kluczową sprawą w pracy samorządu, a bez obowiązku meldunkowego będzie to utrudnione.

– Musi istnieć możliwość dotarcia do obywatela i to w jego własnym interesie. Jeśli wprowadzimy system, gdzie obowiązek leży tylko po stronie obywatela, to ma on prawo zrozumieć swój interes inaczej niż urzędnicy. Likwidacja obowiązku meldunkowego nie doprowadzi do paraliżu państwa, ale mogą wystąpić trudności w komunikacji administracji z mieszkańcami – wskazywał gość PR24.

Przedstawiciel Związku Miast Polskich zwrócił uwagę, że obowiązek meldunkowy zostanie zastąpiony obowiązkiem rejestrowym.

REKLAMA

– Rejestracja ma ułatwić obywatelowi życie i będzie możliwa w dowolnym miejscu np. online. Zniknie obowiązek składania wniosku w konkretnym urzędzie stanu cywilnego. Dziś procedura meldunkowa jest postpeerelowska i można ją ułatwić – powiedział Andrzej Porawski.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej