Od 1 marca nowy dowód osobisty, ślub w plenerze i odjazdowe imiona dla dzieci
Od jutra czeka nas prawdziwa rewolucja w codziennych, urzędowych sprawach – to m.in. ślub w plenerze, obco brzmiące imię dla dziecka czy nowy dowód osobisty, bez adresu zameldowania czy koloru oczu.
2015-03-01, 10:01
Posłuchaj
Ma być łatwiej, szybciej i wygodniej , choć jak zawsze w przypadku zmian nie brakuje też wątpliwości.
Dowód bez adresu, koloru oczu, podpisu
W największym stopniu dotyczą one nowych dowodów. To dlatego, że znikają z niego pewne ważne dane - rysopis, podpis i adres zameldowania.
Co się jeszcze zmieni
Na dokumencie pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować.
Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie, a opisy pól będą również w języku angielskim.
REKLAMA
Nowy dowód dla tych, którzy go utracili lub skończyła się ważność starego
Karolina Grenda z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zaznacza, że po nowe dokumenty powinni zgłosić się tylko ci, którym skończył się termin ważności dotychczas używanego lub go utracili. Oznacza to, że od poniedziałku do urzędów nie muszą się zgłaszać wszyscy, bo przez jakiś czas ważne będą dowody na dwóch różnych blankietach.
Zamiast danych - oświadczenie
Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak jednak uspokaja. Dane zawsze będziemy potwierdzać oświadczeniem. " W przypadku oświadczenia niezgodnego z prawdą. Podawanie informacji nieprawdziwych jest w Polsce karalne - podkreśla Małgorzata Woźniak.
Banki boją się braku informacji o wzroście
Bez przeszkód założymy też konto w banku czy weźmiemy kredyt. Ale - jak tłumaczy Dariusz Kozłowski ze Związku Banków Polskich - pewne obawy może rodzić brak informacji o wzroście.
" Zniknięcie pewnych danych z pewnością skomplikuje proces wykrywania osób, które wykorzystują np skradzione dowody w celu wyłudzenia kredytu ale banki zachowają czujność - mówi Dariusz Kozłowski.
REKLAMA
Stare dowody zachowują ważność
Oczywiście dotychczasowe dowody osobiste zachowują swoją ważność i nie będzie obowiązku ich wymiany. Ostatnią dużą rewolucję w dowodach osobistych mieliśmy w 2001 r.
Wtedy 20-stronicową książeczkę zastąpiła plastikowa karta. Wówczas z dowodu zniknęły informacje dotyczące miejsca pracy, stanu cywilnego i znaków szczególnych. Nadal jednak były tam dane o kolorze oczu i wzroście.
Od 1 marca możliwy slub w plenerze
Od 1 marca ślub będzie można wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce, a także w plenerze - przypomina MSW.
Umożliwia to nowe prawo o aktach stanu cywilnego. Jednak muszą być spełniona dwa warunki: powaga i godność miejsca oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników.
Decyzja o slubie w gestii urzędnika
Decyzja, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, będzie należała do kierownika USC - mówi Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. " Chodzi nam o to, że wyobraźnia ludzka nie zna granic. Jeżeli ktoś sobie zażyczy aby ten ślub był udzielany pod wodą no to oczywiście kierownik się nie zgodzi bo może np. nie umieć pływać, więc nie możemy narażać życia urzędnika - podkreśla Małgorzata Woźniak.
REKLAMA
Zmian w prawie urzędowym jest jednak więcej. Także od jutra dzięki zintegrowanemu systemowi rejestrów państwowych para zainteresowana ślubem będzie mogła wystąpić do kierownika dowolnego urzędu na terenie całego kraju.
Dzieci z nowymi imionami
W myśl nowego prawa o aktach stanu cywilnego rodzice będą też mogli nadawać dzieciom imiona obce, a nowe dowody osobiste będzie można odbierać w dowolnej gminie.
Ustawa zobowiązuje też kierowników USC do prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.
MSW podkreśla, że zmiany mają na celu uporządkowanie rejestrów ewidencyjnych państwa i zgromadzonych w nich dokumentów.
IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA