Młodzi pamiętają o „Wyklętych”

Liczne marsze, konferencje i wystawy. Od kilku lat pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” przeżywa swój renesans. Szczególną rolę w przywracaniu pamięci o tym antykomunistycznym i niepodległościowym ruchu partyzanckim odgrywają dzisiaj młodzi ludzie. Ich działalność ma przypominać o patriotach, którzy walczyli do samego końca.

2015-03-01, 18:34

Młodzi pamiętają o „Wyklętych”
Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, Gdańsk 01.03.2015 . Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER

Posłuchaj

01.03.15 Paweł Szabłowski: „Za działalnością „Żołnierzy Wyklętych” szły niezwykle podniosłe wartości (…)”.
+
Dodaj do playlisty

To właśnie oni powinni stanowić autorytet dla współczesnej młodzieży, która buduje przyszłość naszego kraju. Wielu jej reprezentantów w swoich wysiłkach kieruje się wartościami, których wyznawanie było nieodłącznym elementem "Wyklętych".

Warto mówić o tych ludziach, a także brać ich za wzór do naśladowania. Mimo przegranej sytuacji w ówczesnej Polsce, czyli pozostania naszego kraju pod okupacją sowiecką, oni nadal chcieli walczyć. Większość z nich oddała swoje życie mając nadzieję, że ich nieustępliwość przysłuży się do szybszego odzyskania niepodległości przez polski naród. Musimy również pamiętać, że przeważnie byli to bardzo młodzi ludzie – powiedział Paweł Szabłowski ze stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”.

Krótka pamięć Polaków

Jak przyznał gość PR24, rzeczą zauważalną w naszym kraju, jest to, że o wszelkich rocznicach historycznych, upamiętniających osoby zasłużone dla Polski, pamięta się tylko w dniu ich święta. Przez pozostałą część roku ponownie stają się ludźmi zapomnianymi.

– Jako osoba, która na co dzień zajmuje się historią, bardzo boleję nad faktem, że wielu Polaków pamięta o konkretnych osobach lub wydarzeniach tylko w dniu, w którym przypada ich święto. Chciałbym, aby nasza pamięć obejmowała dłuższy okres czasu. Pozwoli to na przeprowadzenie bardziej złożonej dyskusji dotyczącej wielu spornych kwestii związanych chociażby z „Żołnierzami Wyklętymi” – dodał Paweł Szabłowski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej