Szyicko-sunnicka akcja przeciw Państwu Islamskiemu

– Upadek irackich prowincji wynika z działalności szyitów – stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Tak ekspert skomentował operację irackich wojsk, której celem jest odbicie z rąk dżihadystów Państwa Islamskiego miasta Tikrit.

2015-03-04, 15:30

Szyicko-sunnicka akcja przeciw Państwu Islamskiemu
Szyicki patrol ochotniczy w okolicach miasta Tikrit w północnym Iraku. W ofensywie przeciwko IS uczestniczą także milicje sunnickie i szyickie, lojalne wobec władz w Bagdadzie. Złożone z sunnickich fundamentalistów Państwo Islamskie uważa szyitów za heretyków, którzy za odstępstwo od wiary zasługują na śmierć/fot.PAP/EPA/STR

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

W ofensywie irackich sił uczestniczą milicje szyickie i sunniccy ochotnicy, którzy wspierają władze w Bagdadzie. Natomiast Państwo Islamskie składa się w większości z sunnickich fundamentalistów, którzy uważają szyitów za heretyków.

Prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytet w Białymstoku wyjaśnił w Polskim Radiu 24, dlaczego iraccy sunnici zdecydowali się na współpracę z szyitami przeciw Państwu Islamskiemu.

– W milicji szyickiej znajdują się niewielkie oddziały sunnickie. Irakijskim siłom nie udało się do końca przeciągnąć na swoją stronę lokalnych grup. Szyci mówią, że jeśli sunnici włączą się do walki, to zostanie im darowana działalność na rzecz Państwa Islamskiego – tłumaczył ekspert.

Gość PR24 dodał, że wzajemna niechęć szyicko-sunnicka jest widoczna niemal wszędzie. Natomiast jej natężenie zależy od tego, kto buduje strefę wpływów.

REKLAMA

– W przypadku Iraku widać, że wielkie znaczenie odgrywa Iran. Obalenie Saddama Husajna było wielkim prezentem Amerykanów dla Teheranu. Dzięki temu Iran mógł tam wejść pełną siłą – wskazywał prof. Daniel Boćkowski.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej