Unia Europejska ostro krytykuje Rosję. PE upomina się o wrak tupolewa
Parlament Europejski zaniepokojony stanem rosyjskiej demokracji. Eurodeputowani przyjęli wspólną rezolucję w tej sprawie. Zawiera ona też apel do władz Rosji o zwrot Polsce wraku prezydenckiego samolotu.
2015-03-12, 18:12
Posłuchaj
Na wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której zasiadają posłowie PiS, w rezolucji zawarto apel do władz rosyjskich o natychmiastowy zwrot wraku prezydenckiego samolotu. W preambule przypomniano, że pomimo licznych wezwań władze rosyjskie odmawiają zwrócenia Polsce wraku i czarnych skrzynek samolotu.
Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>
10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja leciała do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą zamordowania polskich oficerów przez radzieckie NKWD. W katastrofie, do której doszło w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, parlamentarzyści, wojskowi oraz duchowni.
Rosja do tej pory nie zwróciła stronie polskiej wraku samolotu mimo składanych obietnic.
REKLAMA
Janusz Zemke, europoseł SLD, Beata Gosiewska, europosłanka PiS, Bogdan Zdrojewski, europoseł PO (źródło: TVN24/x-news)
W przyjętej rezolucji podkreślono fakt, że poziom zależności rosyjskiego sądownictwa od władz podważa możliwość przeprowadzenia jakiegokolwiek bezstronnego i uczciwego dochodzenia.
Rafał Grupiński: to ważny dla nas sygnał
- To ważny dla nas sygnał - tak szef klubu PO Rafał Grupiński komentuje decyzje europarlamentu. Poseł przypomniał, że całkiem niedawno MSZ zwracało się ze specjalną notą dyplomatyczną do strony rosyjskiej o zwrot wraku. - Z tego, co wiem, odpowiedź ma być do końca marca - powiedział. W jego ocenie, dobrze się złożyło, że i Parlament Europejski wsparł to stanowisko. Grupiński zwrócił też uwagę, że europosłowie odrzucili wniosek Prawa i Sprawiedliwości, by w rezolucji znalazł się zapis o międzynarodowym śledztwie.
REKLAMA
Zabójstwo Niemcowa
W rezolucji Parlament Europejski podkreśla także, że zabójstwo Borysa Niemcowa jest najbardziej znaczącym morderstwem politycznym w najnowszej historii Rosji. Wpisuje się w szereg zabójstw dokonanych w tym kraju z pobudek politycznych. Za zaistniałą sytuację europosłowie obciążają rosyjskie władze, podsycające atmosferę nienawiści wobec opozycji i społeczeństwa obywatelskiego. Wzywają do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w celu ujawnienia zleceniodawców morderstwa.
55-letni Niemcow został zastrzelony 27 lutego wieczorem w centrum Moskwy, przed murem Kremla. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Władimira Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy. W latach 2011-2012 Niemcow był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.
(Źródło STORYFUL/x-news)
Kamera zamontowana w aucie zarejestrowała momenty krótko po zastrzeleniu rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa. Kierowca przejechał tuż obok miejsca zbrodni kilka minut po strzale oddanym w plecy Niemcowa.
REKLAMA
Raport specjalny o zabójstwie Borysa Niemcowa >>>
Niemcow, jeden z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas), otwarcie wspierał prozachodnie władze w Kijowie i był atakowany za tę postawę przez rosyjskie media państwowe
Komitet Śledczy FR rozważa kilka motywów zbrodni, w tym taki, że zabójstwa dokonano, by oczernić Putina. Śledczy biorą też pod uwagę powiązania sprawców z islamskim terroryzmem w kontekście potępienia przez Niemcowa zamachu na redakcję "Charlie Hebdo".
Brak współpracy ws. katastrofy malezyjskiego samolotu
W rezolucji wyrażono także zaniepokojenie brakiem współpracy Rosjan ze śledczymi z zagranicy badającymi zestrzelenie pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 roku nad wschodnią Ukrainą. W katastrofie tej zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii.
REKLAMA
IAR/PAP/aj/asop, to
REKLAMA