Druga rocznica wyboru papieża Franciszka. "Chciałbym nierozpoznany pójść do pizzerii"
Papież Franciszek powiedział meksykańskiej telewizji, że brakuje mu swobody poruszania się. Chciałby na przykład nierozpoznany przez nikogo pójść do pizzerii - wyznał w wywiadzie w drugą rocznicę swego wyboru.
2015-03-13, 12:59
Posłuchaj
W wywiadzie dla stacji Televisa, zrelacjonowanym przez Radio Watykańskie, Franciszek podkreślił, że przeczuwa, iż nie ma do dyspozycji zbyt wiele czasu i że jego pontyfikat może być krótki. Zastrzegł zarazem, że może się mylić.
Zapytany o to, czy papież podobnie, jak biskupi powinien przechodzić na emeryturę, odparł, że nie podziela tego poglądu, choć z drugiej strony docenia, że drogę otworzył swą rezygnacją Benedykt XVI. Jego decyzję Franciszek nazwał "odważną".
"Rodzina przechodzi niespotykany wcześniej kryzys"
Papież dodał również, że odważna była decyzja jego poprzednika o ujawnieniu skandalu pedofilii w Kościele i przekonanie o konieczności zajęcia się jej ofiarami.
Jako zadania październikowego synodu na temat rodziny Franciszek wskazał jej ochronę, obronę i wsparcie. Jako przesadne określił oczekiwania dotyczące najbardziej złożonych kwestii takich, jak sprawa komunii dla rozwiedzionych i związki homoseksualne.
REKLAMA
To, co zdaniem papieża jest pewne, to fakt, iż rodzina przechodzi niespotykany wcześniej kryzys i dlatego należy odnowić opiekę duszpasterską nad młodzieżą i młodymi małżonkami.
Franciszek nazwał Kurię Rzymską "ostatnim dworem w Europie" i dodał, że należy nie tyle zmienić jej formę, ile treść. W tym kontekście wskazał na potrzebę "nawrócenia w sposobie życia". Skrytykował także duchowieństwo za to, że nie angażuje w dostateczny sposób świeckich w życie Kościoła z powodu "nadmiernego klerykalizmu".
Nawiązując do sprawy imigracji papież mówił o murach, jakie wznosi się, by jej zapobiegać. Przywołał mur na granicy USA i Meksyku, a także napływ imigrantów do Europy przez Morze Śródziemne. Ocenił, że zmuszają do tego "wypaczone systemy gospodarcze, brak pracy, kultura odrzucania".
Franciszek potępił także handel narkotykami i wspomniał o 43 meksykańskich uczniach, zamordowanych przez gang handlarzy narkotykami.
REKLAMA
Dwa lata temu konklawe wybrało papieża Franciszka
13 marca mija druga rocznica wyboru papieża Franciszka. Doszło do niego po niespodziewanej abdykacji Benedykta XVI, który pozostał w Watykanie i służy radą swojemu następcy, ale publicznie nie wypowiada się na temat jego pontyfikatu.
Associated Press/youtube.com
Po dwóch latach entuzjazm, z jakim katolicy powitali nowego papieża, nie słabnie. Obserwatorzy zgodni są jednak, że Franciszkowi łatwiej jest zjednać sobie zwolenników poza Kościołem, aniżeli w jego szeregach. Zapoczątkowana już na progu pontyfikatu reforma Kurii Rzymskiej daleka jest od zakończenia z powodu oporu pracujących w niej dygnitarzy. O ile więc struktury zdają się nieczułe na rewolucję, jaką przyniósł ze sobą Biskup Rzymu pochodzący „niemal z końca świata”, o tyle nowy styl papiestwa, nowe słowa i gesty zadomowiły się w Kościele w sposób nieodwracalny.
REKLAMA
Bezpośredni język, doktrynalna bezkompromisowość połączona z wyrozumiałością wynikającą z realizmu i znajomości życia sprawiły, że argentyński papież uwielbiany jest przez wiernych, jak żaden z jego poprzedników, stwierdzają obserwatorzy.
IAR,PAP,kh
REKLAMA