Polscy windsurferzy walczą o igrzyska
Przemysław Miarczyński i Piotr Myszka. Wicemistrz świata i mistrz Europy w windsurfingowej klasie RS:X. To pomiędzy nimi rozegra się ostateczna walka o jedno wolne miejsce dla polskiego windsurfera na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. W Polskim Radiu 24 opowiedzieli o swojej rywalizacji.
2015-03-14, 22:16
Posłuchaj
Przemysław Miarczyński w igrzyskach startuje regularnie od 2000 roku. Dwa pierwsze występy zaliczył na desce typu Mistral. W Sydney zajął 8. miejsce, natomiast w 2004 roku uplasował się na 4. pozycji w Atenach. W 2008 i 2012 roku występował już w klasie RS:X. W tej kategorii zaczął od 16. lokaty w Pekinie. W Londynie popłynął po brązowy medal.
– Nasza rywalizacja rozstrzygnie się 6 listopada w Omanie, gdy zakończą się mistrzostwa świata. Wcześniej odbędą się mistrzostwa Europy, które także będą miały ogromne znaczenie. Mogę obiecać, że walki nie odpuszczę. Jednak należy pamiętać, że o miejsce stara się również młody Paweł Tarnowski. Musimy mieć to na uwadze. Jednak moja dyspozycja jest na tyle dobra, że nie powinno być problemu z wywalczeniem kwalifikacji – przyznał Przemysław Miarczyński.
W odróżnieniu od swojego bardziej utytułowanego kolegi Piotr Myszka nie miał jeszcze okazji do występu na olimpijskich akwenach. Dobra dyspozycja może mu pomóc w wywalczeniu upragnionego miejsca w samolocie do Rio de Janeiro.
– Jako reprezentanci Polski stanowimy jedną grupę. Co roku razem przygotowujemy się do najważniejszych imprez. Podobnie jest teraz. Spotykamy się na wspólnych treningach. Towarzyszymy sobie również w podróży. Indywidualna walka rozpoczyna się na zawodach. Wiadomo, że każdy z nas chce wygrać. Do momentu startu wspieramy się i dopingujemy do jeszcze większego wysiłku – przyznał Piotr Myszka.
Wśród pań o występ w Rio de Janeiro powalczą Zofia Klepacka-Noceti, Maja Dziarnowska oraz Kamila Smektała.
Dla klasy RS:X regatami eliminacyjnymi do igrzysk są: mistrzostwa Europy, regaty przedolimpijskie oraz mistrzostwa świata. Nominację olimpijską na Rio otrzymają zawodnicy, którzy w tych startach zgromadzą najwięcej punktów.
W audycji nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji ze świata sportu.
Zapraszamy do odsłuchania magazynu sportowego w Polskim Radiu 24!
Polskie Radio 24/db