Mazowsze: Sejmik przyjął aktualizację Regionalnej Strategii Innowacyjności
Radni sejmiku województwa mazowieckiego przyjęli w poniedziałek uchwałę ws. Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2020 r. Dokument jest aktualizacją poprzedniej wersji strategii i ma sprzyjać rozwijaniu innowacyjności na Mazowszu, m.in. poprzez tworzenie klastrów.
2015-03-17, 07:57
Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza do 2020 r. stanowi rozszerzenie dotychczasowej strategii na lata 2007-2015. Jej przyjęcie wynikało głównie z konieczności dostosowania regionalnego systemu innowacji do wymagań Komisji Europejskiej stawianych programom operacyjnym w perspektywie finansowej 2014-2020.
Nowa strategia, przekonuje Urząd Marszałkowski, to dokument niezbędny dla wszystkich, którzy będą ubiegać się o środki unijne, zwłaszcza z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Zawarte w nim informacje są wskazówkami, na co władze Mazowsza będą kładły nacisk przy decydowaniu o wspieraniu inwestycji.
Głównym celem strategii pozostaje wzrost innowacyjności Mazowsza
Jednak nowa wersja wprowadza kilka istotnych zmian m.in.: podkreślenie znaczenia współpracy między światem nauki i biznesu; określenie założeń regionalnej polityki klastrowej, określenie inteligentnej specjalizacji woj. mazowieckiego oraz rozszerzenie strategii o zagadnienia związane ze wsparciem budowy społeczeństwa informacyjnego.
- Innowacje, czyli transfer wiedzy ze świata nauki do świata wytwarzania, to jedno z największych wyzwań, nie tylko w regionach Polski, ale również w regionach europejskich. W Regionalnym Programie Operacyjnym są zabezpieczone znaczące środki finansowe na ten cel - powiedział w poniedziałek dziennikarzom marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Inteligentne specjalizacje regionu
Dodał, że władze Mazowsze ponadto pracują nad tzw. inteligentnymi specjalizacjami regionu, czyli tymi obszarami województwa, które mają szczególne znaczenia dla poszczególnych dziedzin gospodarki. Z kolei regionalna polityka klastrowa ma umożliwić współpracę między firmami z poszczególnych gałęzi gospodarki i pozwolić na wymianę wiedzy.
- W tzw. klastrach firmy i organizacje gospodarcze konkurują i współpracują ze sobą jednocześnie. Na Mazowszu z powodzeniem wprowadzamy takie inicjatywy klastrowe, np. klaster IT. Bardzo dobrze działa też klaster dotyczący przemysłu chemicznego, czyli różnego rodzaju instytuty naukowo-badawcze połączone z firmami - powiedział Struzik.
Podkreślił, że głównym celem polityki klastrowej jest integracja środowisk gospodarczych i naukowych w określonych dziedzinach oraz stwarzanie przychylnych warunków dla powstawania nowych biznesów takich jak start-upów, np. poprzez dofinansowywanie najlepszych pomysłów.
REKLAMA
Pieniądze dla uczelni
Struzik dodał, że fundusze europejskie przewidują również pieniądze na zamawianie badań naukowych. - Firma, nie uczelnia, otrzyma środki np. w formie dotacji na zakup od instytucji naukowo-badawczych badania dotyczące albo produktu, albo procesu technologicznego - powiedział Struzik.
Podsumował, że Mazowsze na kilka kierunków strategicznych takich jak: sektor IT, przemysł elektroniczny, zdrowa żywność, medycyna i usługi medyczne, biotechnologie i technologie chemiczne oraz przemysł farmaceutyczny.
PAP, abo
REKLAMA