W Pałacu Prezydenckim inauguracja obchodów 30-lecia Olimpiad Specjalnych

- Sportowcy niepełnosprawni intelektualnie nie tylko zdobywają medale. Oni zmieniają świadomość społeczeństwa - podkreśliła Anna Komorowska podczas inauguracji roku jubileuszu 30-lecia Olimpiad Specjalnych w Polsce, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

2015-03-18, 18:28

W Pałacu Prezydenckim inauguracja obchodów 30-lecia Olimpiad Specjalnych
Pierwsza dama RP Anna Komorowska podczas inauguracji obchodów Roku Jubileuszu 30-lecia Olimpiad Specjalnych Polska. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

Prezes Olimpiad Specjalnych Polska Katarzyna Frank-Niemczycka o niepełnosprawnych sportowcach (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pierwsza Dama RP, jako honorowy patron organizacji, złożyła podpis pod deklaracją poparcia dla idei Olimpiad Specjalnych. Wsparcie dla działań założonego w 1985 roku stowarzyszenia zapowiedział również minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Sport to nie tylko rywalizacja, wygrywanie czy przegrywanie. To przede wszystkim integracja z innym człowiekiem. Grajmy razem w drużynie Olimpiad Specjalnych, walcząc o jeszcze więcej integracji i codziennej sympatii - powiedział.

Jak poinformowała prezes Olimpiad Specjalnych Polska Katarzyna Frank Niemczycka hasło jubileuszu to "30 lat razem", bowiem w minionych latach najważniejsi byli ludzie.

Jedna wielka sportowa rodzina

Dyrektor generalna organizacji Joanna Styczeń-Lasocka dodała, że osoby związane z ruchem special olympics tworzą jedną wielką rodzinę. - Każdego dnia olimpijskie przyrzeczenie "Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku" motywuje nas do działania. Codziennie robimy wszystko, by zmieniać jakość życia osób niepełnosprawnych intelektualnie i tworzyć lepszy świat dla każdego z nas - zaznaczyła.

REKLAMA

Do najważniejszych wydarzeń roku jubileuszowego zaliczyła Europejski Tydzień Piłki Nożnej, który odbędzie się w Polsce na przełomie maja i czerwca, a następnie wrześniowy Tydzień Sportu. Jubileusz zakończy Europejski Tydzień Koszykówki. W kraju w 11 turniejach zagra prawie 800 osób.

Najistotniejszymi zawodami, w których w tym roku wystąpią polscy sportowcy będą XIV Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles. - Weźmie w nich udział 60 naszych zawodników, rywalizując pod okiem 27 trenerów w 15 dyscyplinach - poinformowała Styczeń-Lasocka.

Jak zaznaczyła zawodniczka i równocześnie ambasadorka organizacji Halina Andrzejak wyjazd na imprezę tej rangi dostarcza niezapomnianych wrażeń i mnóstwa przyjaźni. - Sama wciąż wspominam mój udział w igrzyskach w Nagano w 2005 roku. To była przygoda życia, której towarzyszyła super atmosfera. Do dzisiaj mam kontakt z wieloma osobami, które tam poznałam - powiedziała 40-latka, która na co dzień pracuje w stowarzyszeniu "Na tak", jako goniec. - Roznoszę ulotki i inne materiały do placówek. A po pracy wciąż znajduję czas na sport, bo jak się chce to wszystko można ze sobą pogodzić i dobrze zorganizować. Na ten sezon planuję starty w zawodach pływackich, kajakowych i żeglarskich - dodała.

Zmienia się świadomość

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska - aktorzy Piotr Adamczyk i Cezary Pazura oraz himalaistka Kinga Baranowska. Jak oceniła zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników powoli zmienia się świadomość społeczeństwa i temat niepełnosprawności intelektualnej staje się coraz bardziej akceptowalny. Pochodząca z Wejherowa alpinistka zwróciła uwagę na radość, jaka towarzyszy zawodom Olimpiad Specjalnych.

REKLAMA

- Tam nie widać zawziętej rywalizacji - ważniejsze jest bowiem bycie razem i cieszenie się nawet z odległego miejsca. Tej radości wszyscy możemy się uczyć. Bez uśmiechu i motywacji żadne podium nie ma sensu - powiedziała pierwsza Polka, która stanęła na szczycie Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzongi.

Ruch Olimpiad Specjalnych powstał w 1968 roku w USA, w przekonaniu, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią - przy odpowiedniej zachęcie oraz instrukcji - trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportowej imprezie. Obecnie zrzesza niemal 5 milionów sportowców trenujących 30 dyscyplin sportowych w 170 krajach świata. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych.

W Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17 tysięcy zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 oddziałach regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny, letnie i zimowe. Rocznie, prócz regularnego cyklu treningowego, organizujemy ponad 260 imprez sportowych i zawodów. W ruchu Olimpiad Specjalnych uczestniczy blisko półtora tysiąca trenerów, ponad 600 członków rodzin i siedem tysięcy wolontariuszy.

REKLAMA

man

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej