PIT 2014: jak skorzystać z wypełnionych przez urzędników zeznań podatkowych?
Do końca kwietnia mamy czas na rozliczenie się z fiskusem. W tym roku będzie to jeszcze łatwiejsze, bo od kilku dni można pobierać wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-37.
2015-03-19, 14:33
Posłuchaj
Skorzystanie z tego udogodnienia jest bardzo łatwe, wyjaśnia wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Należy wejść na stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl.
- Aby się zalogować, należy podać podstawowe dane, znać kwotę PIT z zeszłego roku. Na portalu możemy złożyć deklarację w tym roku po raz pierwszy wypełnioną częściowo przez urzędników skarbowych – wyjaśnia wiceminister.
Możemy uwzględnić ulgi podatkowe
Uzupełniając PIT, możemy oczywiście uwzględnić ulgi podatkowe.
- Jeśli nie korzystamy z ulg to wystarczy zaakceptować to, co jest wprowadzone przez urzędników. Jeśli jednak chcemy skorzystać z ulg, to musimy znać ich wysokość – podkreśla Izabela Leszczyna.
REKLAMA
Podatkowe konkursy dla studentów i gimnazjalistów
Ministerstwo Finansów wspólnie ze Szkołą Główną Handlową i Uniwersytetem Warszawskim, zorganizowało konkurs dla studentów na najlepszy film o podatkach. – Podatki to zagadnienie najistotniejsze dla funkcjonowania społeczeństw. Ciągle wiemy o nich za mało. Brakuje świadomości, że to, jak wygląda dzisiejszy świat, zależy od podatków - mówi Izabela Leszczyna. – Studenci mają za zadanie nakręcić krótki film o iluzjach podatkowych. Nasza wiedza o podatkach pełna jest bowiem właśnie iluzji i mitów, chociażby takich, że podatki w Polsce są wysokie. Liczymy na to, że studenci w interesujący sposób będą w stanie opowiedzieć o skomplikowanej rzeczywistości podatkowej – dodaje wiceminister.
Informacje o konkursie dla studentów można znaleźć na stronie taxminutes.pl. Radiowa Jedynka jest patronem konkursu.
Ministerstwo Finansów przygotowało też konkurs na temat podatków adresowany do gimnazjalistów.
- Chcemy dotrzeć do szkół, do nauczycieli po to, żeby młodzi ludzie najpierw dowiedzieli się czegoś o systemie podatkowym, a później, żeby zrobili debatę w swoich lokalnych społecznościach i napisali list do dorosłych, w którym powiedzą im, że warto płacić podatki, bo wtedy nasz świat jest lepszy – podkreśla Izabela Leszczyna.
REKLAMA
Karolina Mózgowiec, awi
REKLAMA