Zaćmienie Słońca rozpaliło emocje Polaków. Następne takie dopiero za 11 lat

Częściowe zaćmienie Słońca na polskim niebie można było obserwować po raz pierwszy od czterech lat. Tym razem mieliśmy szczęście i warunki atmosferyczne były idealne.

2015-03-20, 16:45

Zaćmienie Słońca rozpaliło emocje Polaków. Następne takie dopiero za 11 lat

Posłuchaj

Warszawiacy oglądają zaćmienie Słońca (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po godzinie 12.00 zakończyło się widoczne w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. W niektórych regionach przysłonięte było blisko 80 proc. słonecznej tarczy.

Na ten moment czekały tłumy obserwatorów zgromadzonych przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Krótko przed 11.00 kilka tysięcy osób mogło obserwować maksimum częściowego zaćmienia Słońca.
Wszyscy zgodnie przyznawali, że warto było przyjść do "Kopernika", by móc obejrzeć to niesamowite zjawisko.

W Szczecinie tłumy na Wałach Chrobrego obserwowały zaćmienie. Północno-zachodnia Polska była najlepszym miejscem do oglądania zjawiska. Tu zaćmienie tarczy sięgnęło 75 procent.

Tysiące Polaków oglądały dziś zaćmienie w planetariach, a także w parkach i na ulicach.

REKLAMA

Kolejka
Kolejka chętnych do obserwacji częściowego zaćmienie słońca przez specjalny teleskop słoneczny, podczas prezentacji zjawiska w Centrum Hewelianum w Gdańsku/fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańszczanie ustawiali się w kolejce do obserwacji częściowego zaćmienia słońca przez specjalny teleskop słoneczny, podczas prezentacji zjawiska w Centrum Hewelianum.

 

Kto nie dotarł do profesjonalnego sprzętu, próbował oglądać zaćmienie przez klisze rentgenowskie, płyty CD lub specjalne filtry.

REKLAMA

Mieszkańcy
Mieszkańcy obserwują częściowe zaćmienie Słońca w Lublinie/fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Jedynym skrawkiem lądu, z którego można było zobaczyć całkowite zaćmienie, były Wyspy Owcze i Spitsbergen.

Następne tak głębokie zaćmienie w naszym kraju będzie można zobaczyć dopiero w 2026 roku.

Zaćmienie na początek wiosny

Zaćmienie Słońca obserwujemy wtedy, gdy Księżyc całkowicie lub częściowo przesłania Słońce. To, że w Polsce zobaczymy zaćmienie częściowe nie oznacza, że w innych miejscach na Ziemi widok będzie taki sam.

REKLAMA

Na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce trzeba będzie poczekać 120 lat do października 2135 roku.

- Teoretycznie w ciągu roku w skali całej planety można zobaczyć od dwóch do pięciu zaćmień Słońca, z czego maksymalnie trzy mogą być zaćmieniami całkowitymi. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk - powiedział Wójcicki.

TVN24/x-news

REKLAMA

W tym roku częściowe zaćmienie Słońca wypadło tego samego dnia, co początek astronomicznej wiosny. Rozpocznie się ona o godz. 23.45 w piątek, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie Barana. Od czasu równonocy wiosennej aż do początku astronomicznej jesieni we wrześniu dni będą dłuższe niż noce.

Częściowe
Częściowe zaćmienie Słońca widziane z Góry Gradowej w Gdańsku/fot. PAP/Adam Warżawa

Innym pojęciem jest natomiast wiosna termiczna. Klimatolog Michał Kowalewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że możemy o niej mówić wówczas, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni Celsjusza. Na przyjście wiosny termicznej przyjdzie nam jeszcze poczekać, bo obecnie średnia temperatura jest jeszcze poniżej tego progu.
W pierwszych dniach wiosny sprawdzi się przysłowie "w marcu jak w garncu". Sobota będzie jeszcze dość ładna i ciepła, natomiast na niedzielę synoptycy prognozują pogorszenie pogody i kilkustopniowe ochłodzenie. Z kolei początek tygodnia znowu ma być słoneczny, a we wtorek temperatury mogą nawet przekraczać 10 stopni Celsjusza.

REKLAMA

W
W Norwegii można było zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca/fot. EPA/OLAV JON NESVOLD

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej