ZUS dla BIZNESU: jak szybko zarejestrować nową firmę i pracowników

Osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą powinna złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta na odpowiednim formularzu, ale można to też zrobić przez Internet.

2015-03-25, 11:52

ZUS dla BIZNESU: jak szybko zarejestrować nową firmę i pracowników
Przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę, musi to zrobić w KRS. Od grudnia 2014 roku procedury z tym związane zostały znacznie uproszczone. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Po złożeniu wniosku do CEIDG jesteśmy już zgłoszeni jako płatnik. I ZUS automatycznie zakłada konto płatnika składek czyli konto przedsiębiorcy – wyjaśnia w radiowej Jedynce Wojciech Andrusiewicz z ZUS. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

– Wchodzimy na stronę ceidg.gov.pl  i tam mamy do dyspozycji wniosek, który się nazywa w skrócie  CEIDG-1. Za pomocą tego wniosku rejestrujemy działalność gospodarczą. Dzięki temu,  że rejestrujemy ją za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej taka działalność jest zgłoszona: po pierwsze w urzędzie gminy, w urzędzie skarbowym, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w GUS  –  tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

7 dni na zgłoszenie pracowników do ZUS

Ten jeden wniosek umożliwia nadanie numeru Regon, pozyskanie lub uaktualnienie numeru NIP. A czy w  sytuacji, kiedy zakładamy działalność  to czy po złożeniu wniosku do CEIDG trzeba jeszcze składać dokumenty zgłoszeniowe płatnika składek ZUS? Nie musimy, bo w  ZUS  jesteśmy już zgłoszeni jako płatnik składek.

– Czyli ZUS automatycznie zakłada nam konto płatnika składek czyli konto przedsiębiorcy. Wpisuje tam informacje o numerach rachunków bankowych, a także informacje o adresie prowadzenia działalności – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz.

 
W ZUS przedsiębiorca rozpoczynający działalność musi tylko zgłosić siebie i inne osoby do odpowiednich ubezpieczeń. Ma 7 dni, by zgłosić:

REKLAMA

  • siebie – od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej,
  • osób współpracujących – od dnia rozpoczęcia współpracy,
  • pracowników – od dnia nawiązania stosunku pracy,
  • zleceniobiorców – od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania,
  • członków rodziny – od dnia, w którym ubezpieczony poinformował o konieczności zgłoszenia danego członka rodziny.

Zgłoszeń tych płatnik składek dokonuje odpowiednio na dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZCNA.

NIP i REGON po rejestracji w KRS

Przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę, musi to zrobić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Od grudnia ubiegłego roku  procedury z tym związane zostały znacznie uproszczone.

– Musimy złożyć wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, dzięki któremu uzyskujemy numer NIP, REGON, automatycznie. Pozostałe dane nadawane są poprzez złożenie wniosku, tzw. NIP-8, w najbliższym, właściwym urzędzie skarbowym – dodaje Andrusiewicz.
Mamy na to 7 dni od daty rejestracji w KRS. Dane podstawowe i uzupełniające są automatycznie przekazywane do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, a stamtąd trafiają do ZUS.

Ważne!

Przedsiębiorca nie musi sam przekazywać do ZUS dokumentów zgłoszeniowych płatnika składek.

Podstawowe dane o firmie wpisane do KRS to NIP i REGON. Natomiast tzw. dane uzupełniające, czyli informacje nieujawniane w KRS lub takie, którymi przedsiębiorca nie dysponuje w momencie rejestracji, np.: nazwa skrócona płatnika składek czy data powstania obowiązku opłacania składek, trzeba zgłosić na wniosku NIP-8 we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym. Jest na to 7 dni od daty rejestracji w KRS.

REKLAMA

Dane podstawowe i uzupełniające są automatycznie przekazywane do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP-KEP), a stamtąd trafiają do ZUS.

Ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny

Na podstawie tych informacji ZUS założy konto płatnika składek. W ZUS zgłaszamy siebie jako płatnika składek, ale też jeśli zatrudniamy pracowników,  to musimy ich zgłosić
  - I tu ponownie mamy termin 7 dni na to zgłoszenie. Jeżeli rodziny naszych pracowników, albo nasza rodzina nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, to również taką rodzinę zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego na konto naszego pracownika czy na nasze konto - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

Jest to jedyny obowiązek przy rejestracji, jaki czeka nas w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Jak zmienić dane?

Dane podstawowe, czyli NIP i REGON, należy zgłosić do KRS. Dane uzupełniające zmienia się na wniosku NIP-8 w urzędzie skarbowym.

Szczegółowe informacje dostępne są także w materiałach informacyjnych w salach obsługi klientów ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.

Justyna Golonko, mb

Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej