Katolicy w Jerozolimie już świętują. "To wzruszające być tutaj"
Rano w Bazylice Bożego Grobu łaciński patriarcha Jerozolimy odprawił Mszę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli najważniejsze nabożeństwo w roku. Ze względu na obecność czterech odłamów chrześcijaństwa i obowiązujące w świątyni status quo katolicy rozpoczynają święta już rano, a nie wieczorem, tak jak na całym świecie.
2015-04-04, 13:36
Posłuchaj
- To jedyny taki przypadek na świecie - tłumaczy proboszcz parafii katolików hebrajskojęzycznych w Beer Szewie ksiądz Piotr Żelazko. - Wszystko ze względu na specyficzną sytuację w Bazylice Grobu Bożego. Jest to status quo, którego nie można naruszać. Patriarcha ma czas na mszę w sobotę rano i musi się do tego dostosować - dodaje.
Na uroczystość do jerozolimskiej bazyliki przyszły setki osób, w tym Palestyńczycy oraz goście z całego świata. W czasie mszy poświęcono wodę, ogień i paschał, a w kościele brzmiało radosne „Alleluja” i biły dzwony.
- To wzruszające być tutaj. Można poczuć, jak to jest chodzić po tych samych drogach, po których chodził Pan i wielu innych w ciągu wieków - mówi Adam, który przyjechał ze Stanów Zjednoczonych. - To jest centrum Wielkanocy. Być tu w tym kościele i w tym czasie to zaszczyt. To bardzo mocne przeżycie - dodaje Greg, Amerykanin mieszkający w Jerozolimie.
Dla katolików Wielkanoc to najważniejszy moment w roku. Jest to pamiątka zmartwychwstania Chrystusa, które jest podstawą wiary chrześcijańskiej. W tym roku katolicka Wielkanoc zbiega się w czasie z żydowskim świętem Paschy. Izraelskie władze szacują, że do Jerozolimy na święta przyjechało około 130 tysięcy gości z całego świata.
REKLAMA
Tegoroczna Wielkanoc zbiega się w czasie z żydowskim świętem Paschy, upamiętniającym wyjście Izraelczyków z niewoli egipskiej.
IAR,wcg,kh
REKLAMA