Singiel – kto to taki?
Ludzie rodzą się po to, żeby dzielić swoje życie z drugim człowiekiem - twierdzi Agnieszka Nadstawna, coach i trener inteligencji emocjonalnej. Gość Polskiego Radia 24 przekonuje, że o "singielstwie" decyduje nie wybór, a zwyczajny zbieg okoliczności.
2015-04-07, 09:57
Posłuchaj
W Polsce żyje ok. 5 milionów singli. Już nie samotni – ale single. Już nie starokawalerstwo – ale singielstwo. Już nie staropanieństwo – ale… czy rzeczywiście chodzi o wolność? Kto to taki – „singiel”? Na te i inne pytania odpowiadała w świątecznej audycji Polskiego Radia 24 Agnieszka Nadstawna.
Za singli uznaje się osoby po 30. roku życia, które nie tworzą ani formalnego, ani nieformalnego związku. W Polsce żyje blisko 5 milionów takich osób. Jednak dla większości z nich nie jest to ich wybór. Jej zdaniem, ludzie są singlami, ponieważ nie udało im się odnaleźć odpowiedniej osoby, z którą mogliby wspólnie iść przez życie.
– Nigdy nie spotkałam singla, nawet tego najbardziej zatwardziałego i zadeklarowanego, który nagle spotykając osobę, na widok której serce zaczyna bić szybciej, nadal by się zapierał, że nigdy nie wejdzie w związek – powiedziała gość Polskiego Radia 24.
Życie w pojedynkę to doświadczenie dość trudne i wymagające. Osoby niepozostające w związkach muszą zmagać się nie tylko ze swoją samotnością, ale również wykluczeniem towarzyskim – wskazywała Agnieszka Nadstawna.
REKLAMA
– Ludzie, którzy przekroczyli 35. rok życia i nadal żyją w pojedynkę, nadal są postrzegane jako nieporadne życiowo. Są traktowane jako konkurencja dla par będących w związkach – mówiła ekspertka.
Podczas audycji Gość Polskiego Radia 24 przekonywała, że bycie singlem nie musi być stanem trwającym całe życie. Dzięki spotkaniom z coachem lub psychologiem, osoby samotne mogą spojrzeć na swoje życie z innej strony i zmienić swoje nawyki. Zdarza się, że pomoc specjalisty okazuje się skuteczna, a singiel zakłada rodzinę.
Polskie Radio 24/tb
REKLAMA