Izrael krytykuje umowę z Iranem: Teheran będzie miał broń atomową
Premier Izraela nie ustaje w krytyce umowy nuklearnej z Iranem. Benjamin Netanjahu ostrzegł, że gdy tylko skończy się okres obowiązywania podpisanej niedawno umowy, Teheran będzie miał gotową broń atomową.
2015-04-09, 11:15
Posłuchaj
Benjamin Netanjahu jest najbardziej zagorzałym krytykiem amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w sprawie umowy nuklearnej z Iranem. Tym razem jednak, pierwszy raz od wielu miesięcy izraelski premier zgodził się z opinią Obamy, który mówił niedawno, że obawia się, iż po zakończeniu okresu umowy, Teheran będzie w stanie szybko wyprodukować wzbogacony uran.
- Izrael podziela pogląd, że po zakończeniu trwania porozumienia, czas potrzebny Iranowi do produkcji broni nuklearnej będzie wynosił zero. To będzie nieuchronny rezultat zniesienia sankcji, które pozwoli Iranowi na produkcję na skalę przemysłową - mówił Netanjahu w czasie wizyty u izraelskich rodzin na pustyni Negew.
Izraelski premier powtórzył, że świat powinien zawrzeć nową, znacznie lepszą umowę z Teheranem, która skutecznie zmniejszy zdolności produkcyjne. Ostrzegł, że choć porozumienie wstępnie obliczane jest na co najmniej 15 lat, to zdolności produkcyjne Iranu już za 10 lat mogą być znacznie wyższe niż dzisiaj.
Tymczasem wciąż nie jest pewne, czy w ogóle dojdzie do podpisania umowy.
REKLAMA
- Iran zgodzi się na ostateczne porozumienie ze światowymi mocarstwami w sprawie swojego programu atomowego tylko pod warunkiem, że jednocześnie zniesione zostaną wszystkie sankcje wobec Teheranu - powiedział prezydent Iranu Hasan Rowhani. - Nie podpiszemy żadnej umowy, jeśli tego samego dnia nie zostaną zniesione wszystkie sankcje. Chcemy porozumienia, które będzie korzystne dla wszystkich stron zaangażowanych w rozmowy nuklearne – podkreślił.
Zgodnie z umową zawartą w Lozannie, Iran zmniejszy o 70 procent liczbę wirówek i nie będzie wzbogacał uranu powyżej 3,67 procent przez co najmniej 15 lat. Nie będzie też budował nowych ośrodków nuklearnych. Teheran nie będzie też przetrzymywał materiałów, z których można skonstruować bombę i zezwoli na międzynarodowe kontrole.
REKLAMA
pp/IAR/PAP
REKLAMA