Andrzej Duda: system podatkowy trzeba zbudować na nowo

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Andrzej Duda zapowiedział, że będzie dążył do stworzenia nowego systemu podatkowego w Polsce. Ma on wspierać najsłabiej zarabiających poprzez zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz być przyjazny dla przedsiębiorców.

2015-04-18, 18:27

Andrzej Duda: system podatkowy trzeba zbudować na nowo

Posłuchaj

Kandydat na prezydenta Andrzej Duda o nowym systemie podatkowym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według Andrzeja Dudy system podatkowy trzeba zbudować na nowo, bowiem obecne ustawy są "przeszyte orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego i dokonywanymi na przestrzeni ostatnich lat nowelizacjami".
- Uważam, że system podatkowy powinno się odbywać pod auspicjami Prezydenta Rzeczypospolitej - ocenił. Zadeklarował, że jeżeli zostanie wybrany na ten urząd, to we współpracy z powołanymi przez siebie organami - Narodową Radą Rozwoju i Radą Przedsiębiorczości - będzie pracował nad przygotowaniem nowego systemu.
- Mam nadzieję, że będzie się to odbywało w dobrym, konstruktywnym współdziałaniu z rządem, przede wszystkim z ministrem finansów - zaznaczył kandydat PiS na prezydenta.
Pomoc dla biedniejszych, ulgi dla przedsiębiorców
Według Dudy realną pomocą dla najsłabiej zarabiających będzie jak najszybsze podniesienie kwoty wolnej od podatku do co najmniej 8 tys. zł (obecnie nieco ponad 3 tys. zł).
Jak zapowiedział, nowy system podatkowy ma być przyjazny dla przedsiębiorców i skłaniać ich do inwestowania w naszym kraju posiadanych środków finansowych. Ma też zachęcać podmioty zagraniczne do inwestowania i ograniczać praktyki transferowania przez nich swoich zysków do rodzimych krajów.
Duda chce to osiągnąć poprzez wprowadzenie ulg inwestycyjnych mających na celu pobudzenie polskiej gospodarki. Polegałyby one na tym, że przedsiębiorstwa realizujące inwestycję w danym roku podatkowym mogłyby w tym samym roku podatkowym ją odliczyć w pełnej wysokości. W przypadku inwestycji o charakterze badawczo-rozwojowym i innowacyjnym przedsiębiorcy mogliby odliczać dwa razy więcej, niż wydali.
Kandydat PiS postuluje też obniżenie podatku dla mikroprzedsiębiorców do 15 proc. Warunkiem byłoby zatrudnianie przez nich co najmniej trzech pracowników, którzy zarabialiby przynajmniej średnią krajową.
Duda skrytykował ostatnie propozycje gospodarcze ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego oceniając, że są one przygotowane wyłącznie na czas kampanii wyborczej. Zaznaczył, że prezydent w ciągu pięciu lat swojego urzędowania podpisywał wszystkie propozycje rządowe, które podnosiły podatki w Polsce.
- Teraz mamy kampanię wyborczą i na miesiąc przed wyborami prezydent wychodzi z informacją o ulgach inwestycyjnych, jaki to jest pro dla przedsiębiorców. Nagle okazuje się, że prezydent w Polsce jednak coś może i to jest jednak dobra wiadomość - skomentował.
Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej>>>
***
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja zostanie zorganizowana druga tura głosownia. Weźmie w niej udział dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.
W wyborach zmierzą się: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun.
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej