22 tys. km szlaków pieszych i 4 tys. km rowerowych. A będzie więcej

Lasy Państwowe decydują się na jeszcze ściślejszą niż dotychczas współpracę z samorządami. Będą wspomagać gminne inwestycje w infrastrukturę, bazę turystyczną i ścieżki edukacyjne.

2015-04-19, 12:19

22 tys. km szlaków pieszych i 4 tys. km rowerowych. A będzie więcej
Wspólny program inwestycji Lasów Państwowych i samorządów gwarantuje, że będzie jeszcze więcej szlaków rowerowych. Foto: Pixabay

Posłuchaj

widzimy bardzo duży potencjał do tego, aby mieszkańcy gmin mieli szansę na zatrudnienie. Chcemy kreować ten rynek pracy i wpływać na jego zdecydowane polepszenie ‒ tłumaczy w radiowej Jedynce Mariusz Błasiak z Lasów Państwowych. (Elzbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Polskie samorządy od wielu lat współpracują z Lasami Państwowymi, ale teraz opracowano specjalny Program na lata 2014‒2030.

‒ Nasze wspólne działania są bardzo oczywiste, i bardzo naturalne. Jesteśmy firmą, która zajmuje prawie 30 proc. powierzchni kraju, na terenie której znajduje się bardzo wiele obszarów gmin. Dlatego rzeczą oczywistą jest ta współpraca. Obecnie ją aktywizujemy, porządkujemy formalnie i przydzielamy odpowiednie role ‒ wyjaśnia  Mariusz Błasiak z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (LP).

Lasy Państwowe proponują pracę

LP chce być inicjatorem i dawać szansę gminom na udział w przedsięwzięciach, na które samodzielnie nie byłoby ich stać. A Lasy przy tej okazji będą mogły realizować cele, które sobie założyły. Te działania to m.in. budowy ścieżek ekologicznych, ale i budowy mostów. Czyli jest to nie tylko „twarda” infrastruktura, ale także „miękkie” działania edukacyjne.

‒ Do tej pory byliśmy widziani poprzez te działania twarde, związane mocno z infrastrukturą drogową. Teraz chcemy nieco zmienić ten obraz. Pozostając przy tych działaniach edukacyjnych, informujących o sposobie, o funkcjonowaniu Lasów, o priorytetach, chcemy też pokazać kolejne oblicze, związane z turystyką. Dlatego, że tutaj widzimy bardzo duży potencjał do tego, aby mieszkańcy tych gmin mieli szansę na zatrudnienie. Chcemy kreować ten rynek pracy i wpływać na jego zdecydowane polepszenie ‒ tłumaczy przedstawiciel Lasów Państwowych.

REKLAMA

Gwarantowane finansowanie

LP włączają się w te działania, na które gminy nie mają same wystarczających środków finansowych, a wkład jest zarówno finansowy, jak i merytoryczny, czyli przygotowanie projektów.

‒ Ponad 50 mln zł  Lasy Państwowe przeznaczyły na realizację celów strategicznych w 2015 roku. Ale to nie są tylko cele związane z turystyką czy samorządami, ale wszystkie cele realizowane przez naszą firmę. Natomiast z roku na rok będziemy oceniać, jakie środki są możliwe do wykorzystania dla wspólnych realizacji z samorządami. Pamiętając, że trzeba zachować ciągłość działania. Tam, gdzie te projekty są już rozpoczęte, tam będą kontynuowane i środki będą zabezpieczone ‒ podkreśla Mariusz Błasiak.

Lasy Państwowe już mają na swoim obszarze 22 tys. km szlaków pieszych i 4 tys. km szlaków rowerowych. Program wspólnych inwestycji Lasów Państwowych i samorządów gwarantuje, że będzie ich jeszcze więcej.

Elżbieta Mamos, mb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej