Norweskie radio będzie nadawać tylko cyfrowo. W Polsce pełne pokrycie sygnałem DAB+ za 5 lat
Norwegia będzie pierwszym państwem na świecie, które całkowicie zrezygnuje z nadawania radia na falach FM na rzecz radiofonii cyfrowej w formacie DAB. Proces wyłączania analogowych nadajników ma się rozpocząć 11 stycznia 2017 roku i potrwać do grudnia.
2015-04-20, 16:20
Decyzja o zmianie systemu nadawania została podjęta po wspólnych negocjacjach władz i przedstawicieli nadawców, którzy zgodzili się do 2017 roku dostosować swoje rozgłośnie. Część z nich nadaje już w cyfrowym formacie. Media zwracają uwagę, że cyfrowa radiofonia jest dostępna w Norwegii od 20 lat. Jednak całkowita digitalizacja jest możliwa dzięki niewielkiej populacji tego skandynawskiego kraju.
Norweskie ministerstwo kultury szacuje, że zmiana technologii przyniesie oszczędności rzędu ponad 48 mln euro. Zwraca się wagę, że koszt nadawania cyfrowego jest ośmiokrotnie niższy niż w przypadku tradycyjnej technologii. Jeden tradycyjny nadajnik analogowy służył do emisji jednego programu. Nadajnik cyfrowy może emitować 12 programów stereofonicznych, do nawet ponad dwudziestu monofonicznych. Dodatkowo można przesyłać wiele innych sygnałów -np. zdjęcia, strony internetowe - co nie było możliwe przy radiofonii analogowej.
Cyfrowy sygnał radiowy niesie ze sobą szereg korzyści. Ułatwia wyszukiwanie stacji - można to robić według nazw, a nie tylko częstotliwości, umożliwia większy wybór kanałów w wysokiej jakości, bez szumów i zakłóceń także przy szybkiej podróży autem. Radio cyfrowe pozwala też na zaprogramowanie odsłuchu lub nagrania audycji nawet tydzień przed ich emisją.
Proces cyfryzacji radia przeprowadzany jest także w Polsce, a Polskie Radio jest prekursorem nadawania w sygnale cyfrowym. W systemie DAB+ dostępne są wszystkie Programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz, osiągalne tylko w ofercie cyfrowej, informacyjne Polskie Radio 24 a także Polskie Radio Rytm o profilu muzyczno-informacyjnym i Polskie Radio Dzieciom. W 2015 roku ofertę uzupełnią jeszcze Polskie Radio Dla Seniorów i Polskie Radio Edukacyjne.
REKLAMA
Cyfrowo nadają również rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – Radio Wrocław, Polskie Radio Szczecin, Polskie Radio Katowice, mazowieckie Radio dla Ciebie, Radio Łódź i Radio Opole. Od pierwszego kwietnia Polskie Radio uruchomiło kolejne nadajniki pokrywające zasięgiem: Białystok, Koszalin, Lublin, Olsztyn, Rzeszów i Zielona Góra. W czerwcu do tego grona ma dołączyć Bydgoszcz.
Łączny zasięg emisji DAB+ w Polsce obejmuje 93,5 tys. km2 (30 proc.) terytorium oraz 19,8 mln (51,2 proc.) populacji kraju. Do 2020 radio cyfrowe swoim zasięgiem obejmie całą Polskę.
Proces pełnej cyfryzacji miał się rozpocząć w tym roku w Wielkiej Brytanii, jednak z przyczyn technicznych postanowiono go przenieść na lata 2017-2019.
REKLAMA
IAR/fc
REKLAMA