Uchwała o agresji Rosji: Kijów szykuje się do walki w trybunale w Hadze

Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła uchwałę "O oporze wobec zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej i pokonaniu jej następstw”. Ma ona stać się podstawą do ewentualnego wysunięcia roszczeń prawnych wobec Moskwy.

2015-04-21, 12:49

Uchwała o agresji Rosji: Kijów szykuje się do walki w trybunale w Hadze
Misja OBWE z przedstawicielami armii Ukrainy i Rosji w miejscowości Szyrokino pod Mariupolem. Foto: PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA

Posłuchaj

Parlament Ukrainy przyjął uchwałę o agresji rosyjskiej. Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>
Parlament Ukrainy (Rada Najwyższa) zażądał we wtorek, by Rosja wycofała z Ukrainy wszystkie oddziały wojskowe i przestała wspierać separatystów w Donbasie. Żądania te zawiera przyjęta przez Radę uchwała o oporze przeciw agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej.
Uchwałę przyjęto 259 głosami. Wiceprzewodnicząca parlamentu Oksana Syrojid podkreśliła, że dokument precyzuje datę rozpoczęcia przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie - 20 lutego 2014 roku. Według Syrojid uchwała umożliwi ukraińskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych sformułowanie ukraińskich roszczeń do kraju, który dopuścił się agresji.
Dokument wzywa, by ukarane i pociągnięte do odpowiedzialności karnej zostały osoby winne "planowania, przygotowania, rozpoczęcia i realizacji agresji wobec Ukrainy". Jeśli Rosja odmówi ukarania winnych, "Ukraina pozostawia sobie prawo zwrócenia się do Międzynarodowego Trybunału Karnego z wnioskiem o zbadanie sytuacji, która spowodowana została agresją zbrojną RF" - głosi uchwała. W przypadku odmowy Ukraina również apeluje do społeczności międzynarodowej o zaostrzenie sankcji wobec Rosji i o przyspieszenie dostaw broni dla Kijowa.
"Ukraina jako państwo, które padło bezpośrednio ofiarą agresji zbrojnej, ma prawo, by zwrócono jej wszystkie terytoria anektowane i okupowane i zrekompensowano jej wszystkie wyrządzone szkody" - głosi uchwała.

Sprzeciw Ukrainy wobec ingerencji Rosji w jej sprawy wewnętrzne

Parlament Ukrainy odrzuca też, jako sprzeczne z konstytucją kraju i prawem międzynarodowym, jakiekolwiek żądania Rosji zmierzające do ingerowania w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Chodzi w szczególności o żądania federalizacji Ukrainy, zmiany statusu języka ukraińskiego jako jedynego języka państwowego, rezygnacji Ukrainy z dokonywania przez nią nieskrępowanego wyboru kierunku jej rozwoju cywilizacyjnego.
Rada Najwyższa zażądała od Rosji bezzwłocznego uwolnienia jeńców wojennych, zakładników i bezprawnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy. Domaga się też, by granica obu krajów była stale monitorowana i by sytuację na granicy weryfikowała OBWE.

Jak mówił w poniedziałek wieczorem w telewizji ICTV przedstawiciel ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrij Ordynowycz, ogółem wokół granic Ukrainy przebywa 53-54 tys. żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Są oni skoncentrowani m.in. na Krymie i w mołdawskim Naddniestrzu.
Gazeta internetowa Ukrainska Prawda podała, że dokument jest kontynuacją wcześniejszej uchwały (ze stycznia br.) o uznaniu Rosję za agresora. Wtorkowa uchwała precyzyjniej opisuje skutki agresji i wskazuje na możliwe roszczenia Ukrainy pod adresem Rosj

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej