KE: własność intelektualna to inwestycja w jakość

Własność intelektualna i znaki towarowe to z punktu widzenia Komisji Europejskiej inwestycja w jakość i jedyna szansa dla Europy, żeby była konkurencyjna na całym świecie - przekonuje Tomasz Husak z Komisji Europejskiej.

2015-04-24, 17:22

KE: własność intelektualna to inwestycja w jakość
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: sxc.hu

- W starej, zachodniej Europie - w wielu obszarach - kończą się dzisiaj elementy w zakresie chociażby innowacji. () "Powiew" innowacyjności tworzy się tutaj - w Polsce, Estonii, Czechach. Bardzo ważne jest, żeby nie stracić szansy, którą stwarza nowe, strategiczne podejście Komisji Europejskiej, by te firmy miały otwarcie na nowe rynki - mówił Husak w siedzibie resortu gospodarki podczas konferencji "Sukces marki. Marki sukcesu. Rola znaku towarowego w działalności przedsiębiorcy".

- Znaki towarowe to jeden z bardzo ważnych elementów narzędzi własności intelektualnej, która będzie jednym z filarów i haseł przewodnich nowej strategii (Komisji Europejskiej - PAP) na rzecz rynku wewnętrznego. To musimy zapewnić naszym przedsiębiorcom, niezależnie od pochodzenia czy sektora, w którym wykonują swoją pracę, tak aby mogli jak najlepiej wykorzystywać potencjał europejskiej gospodarki - dodał Husak. Jego zdaniem ten potencjał nie jest dzisiaj wykorzystywany.

- Bariery, które występują na wspólnym rynku, nie pozwalają przedsiębiorcom uzyskiwać takich zysków, na jakie mogliby liczyć, a z drugiej strony konsument też nie powinien być do końca usatysfakcjonowany, bo nie ma dostępu do niektórych usług i towarów, które występują w niektórych krajach europejskich - zaznaczył.

Ocenił, że pomimo tego, iż funkcjonujący w Europie system praw własności intelektualnej działa dobrze, to musi zostać dostosowany do przyszłych wyzwań. - Komisja Europejska będzie kontynuowała prace tak, aby istniejące ramy prawne, instytucjonalne były optymalne; gwarantowały innowatorom należny zysk, tak, by przyczyniały się do wzmocnienia ochrony własności intelektualnej - zapowiedział.

REKLAMA

- Równie ważny w tym procesie jest europejski urząd ds. ochrony własności intelektualnej (), jak i narodowe urzędy. Bo tylko w ten sposób będziemy tworzyć - poprzez dualny system - silne marki europejskie. I tylko w ten sposób możemy tworzyć i wzmacniać europejską konkurencyjność - dodał.

Husak poinformował, że z raportu Europejskiego Urzędu ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego i Europejskiego Urzędu Patentowego na temat sektorów, które bardzo intensywnie inwestują w prawa własności intelektualnej wynika, że kilka najważniejszych z tych sektorów przyczynia się do 39 proc. całkowitej produkcji gospodarczej w Unii Europejskiej, co stanowi wartość prawie 5 bilionów euro rocznie. - Większość zewnętrznego handlu Unii Europejskiej też jest oparta na sektorach intensywnie wykorzystujących własność intelektualną - ocenił.

Ponadto raport ten wskazuje, że "w sektorach opartych na znakach towarowych powstaje 21 proc. wszystkich miejsc pracy, czyli ok. 46 mln oraz wytwarzane jest 34 proc. PKB (UE - PAP)" - dodał.

PAP/mp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej