Angela Merkel w Polsce na polsko-niemieckich konsultacjach. "Zawsze są sprawy do omówienia"

W poniedziałek w Warszawie odbywają się 13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel.

2015-04-27, 11:44

Angela Merkel w Polsce na polsko-niemieckich konsultacjach. "Zawsze są sprawy do omówienia"

Posłuchaj

Polsko-niemieckie konsultacje. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po ceremonii powitania, szefowe rządów udały się na rozmowy w cztery oczy. Następnie premier Kopacz i Kanclerz Merkel będą uczestniczyły w roboczym śniadaniu obu delegacji, a po godz. 14 spotkanie Ewy Kopacz i Angeli Merkel z mediami.

Podczas spotkania będzie mowa między innymi o relacjach dwustronnych i polityce energetyczno-klimatycznej. Szefowe rządów Polski i Niemiec porozmawiają też o polityce wschodniej, bezpieczeństwie oraz sprawach unijnych.

W czasie konsultacji międzyrządowych zaplanowane było przemówienie pełnomocnika rządu ds. międzynarodowych Władysława Bartoszewskiego. Profesor zmarł nagle w piątek wieczorem. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w poniedziałek odczyta treść jego wystąpienia. Kanclerz Merkel wpisze się do księgi kondolencyjnej poświęconej prof. Bartoszewskiemu.

REKLAMA

TVN24/x-news

Jakie kwestie zostaną poruszone?

Jak podkreśla minister do spraw europejskich Rafał Trzaskowski, relacje między Polską a Niemcami są bardzo dobre. - Ale zawsze są sprawy do omówienia - dodaje rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej.

Rafał Trzaskowski dodaje, że podczas spotkania będzie też mowa o sytuacji na wschodniej Ukrainie oraz o majowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Minister dodaje, że nie zabraknie też tematu unijnej polityki imigracyjnej. Konsultacje odbywają się tuż po nadzwyczajnym szczycie europejskim w tej sprawie.

Minister mówi, że premier Kopacz i kanclerz Niemiec będą też rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym oraz o połączeniach gazowych.

REKLAMA

Szefowe rządów będą też rozmawiały o "trudnej i kontrowersyjnej" kwestii wprowadzenia przez Niemcy płacy minimalnej w transporcie. Komisja Europejska prowadzi od stycznia postępowanie w sprawie obowiązujących od początku roku w Niemczech przepisów nakładających na pracodawców obowiązek płacenia minimalnej stawki wynoszącej 8,5 euro na godzinę. Sprawa wywołała spór w UE, bo według Berlina ma ona obowiązywać też kierowców z zagranicznych firm transportowych przejeżdżających przez Niemcy.

Główny instrument kontaktów na szczeblu rządowym

Jak napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, w Warszawie zostanie także podpisana umowa o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim. Chodzi w niej między innymi o ochronę przeciwpowodziową, warunki przepływu i żeglugi.

Konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami odbywają się od 1997 roku. Stanowią główny instrument kontaktów na szczeblu rządowym między oboma krajami - czytamy w komunikacie CIR.

W spotkaniu weźmie udział większość polskich i niemieckich ministrów, między innymi gospodarki, obrony, kultury, edukacji, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych.

REKLAMA

W poniedziałek po południu niemiecka kanclerz zostanie także przyjęta w Belwederze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej