Polacy nie chcą wracać do kraju z emigracji, a kolejni planują wyjazd

Pracować, kupić mieszkanie i sprowadzić rodzinę - taki jest cel rodaków na emigracji. Wielkich powrotów nie będzie, rosnących przelewów do kraju też - informuje "Puls Biznesu".

2015-04-28, 16:29

Polacy nie chcą wracać do kraju z emigracji, a kolejni planują wyjazd
. Foto: Glow Images/East News

Jak się żyje na obczyźnie i czy w ogóle śnią o powrocie - zapytał NBP niemal 5 tys. emigrantów z 4 głównych kierunków wyjazdów: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii i Holandii.
Mówienie o masowych powrotach jest nieuprawnione, a jeśli nawet będą, to w znacznie mniejszej skali niż oczekiwano; emigranci ściągają rodziny albo zakładają je na miejscu - mówi Józef Sobota z NBP.
Na Wyspach na stałe chce zostać 54 proc. Polaków, a jeszcze w 2012 r. w Wielkiej Brytanii było ich 45 proc., w Irlandii - 34 proc. I choć w przypadku Niemiec i Holandii w 2 lata ten odsetek spadł (odpowiednio: z 42 i 37 proc.), to i tak planuje tam zostać 40 i 34 proc.
Polacy na tyle dobrze zadomowili się za Odrą, że aż 30 proc. ma tam nieruchomości, a 15 proc. rozważa taki zakup w ciągu roku. To niemal 2 razy więcej niż 2 lata temu. Podobne tendencje widać też na innych kierunkach wyjazdów.
Pierwsze efekty już można zobaczyć - emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy do Polski i robią to coraz rzadziej - zauważa "PB".

Może paść emigracyjny rekord

Jeszcze w 2015 roku chce opuścić Polskę 1,275 mln obywateli - wynika z raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków" z marca 2015 r. - informuje "Metro". W ten sposób liczba polskich emigrantów wzrosłaby do rekordowych 3 mln.

Główny kierunek to Wielka Brytania - jest już tam 642 tys. Polaków. Podstawowy wabik to praca i zarobki dużo wyższe niż w Polsce. "Chęć zarabiania lepiej" wymieniło aż 78 proc. Polaków, którzy planują wyjazd w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wśród innych powodów, dla których planujemy wyjazd, są: wyższy standard życia - 44 proc., większe perspektywy rozwoju zawodowego - 37 proc., brak odpowiedniej pracy w Polsce - 37 proc., możliwość podróżowania i zwiedzania świata - 35 proc., lepsza służba zdrowa - 29 proc.
Polacy pracują nie tylko na przysłowiowym zmywaku, ale też w hotelarstwie, budownictwie, handlu. Wyjeżdżają inżynierowie, lekarze, specjaliści do opieki nad osobami starszymi m.in. pielęgniarki.
Emigrować chcą głównie młodzi. Aż 63 proc. gotowych do spakowania walizek nie przekroczyło 35 lat.

PAP, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej