Apel szefa NATO w sprawie nielegalnych imigrantów

- Powinniśmy wspólnie zmierzyć się z tym kryzysem. Chodzi o wielkie międzynarodowe wyzwanie, które wymaga globalnej odpowiedzi - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

2015-04-27, 18:10

Apel szefa NATO w sprawie nielegalnych imigrantów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain / FAQ

- To, co NATO czyni, aby ustabilizować sytuację w Afganistanie, jest elementem rozszerzonej reakcji na problem uchodźców na Morzu Śródziemnym - dodał, podkreślając jednocześnie współpracę wojskową Sojuszu z Jordanią i Irakiem.

- Jesteśmy także gotowi do współpracy z Libią, gdy tylko sytuacja na to pozwoli - oznajmił na zakończenie spotkania z szefem portugalskiej dyplomacji Rui Machetem.

Stoltenberg przyznał, że wita z zadowoleniem kroki podjęte przez Unię Europejską "aby zwiększyć jej obecność na morzu w celu pomocy uchodźcom i walki z przemytem ludzi". Przypomniał jednak, że  każda instytucja odgrywa "różną rolę".

- UE działa na poziomie kontroli granic i polityk imigracyjnych. NATO pomaga stabilizować kraje regionu - zapewnił, przypominając jednocześnie, że "ta kwestia nie dotyczy jedynie Afryki Północnej, gdyż jak wiemy, imigranci przybywają także z Azji, Afganistanu i Bliskiego Wschodu".

REKLAMA

Sekretarz generalny NATO wypowiadał się osiem dni po największej w ostatnich miesiącach tragedii na Morzu Śródziemnym, gdy zatonął kuter z nielegalnymi imigrantami płynący z Libii do Włoch. W wypadku mogło zginąć nawet 900 osób.

RUPTLY/x-news

Katastrofa statku w Cieśninie Sycylijskiej. ONZ potwierdza 800 ofiar śmiertelnych >>>

REKLAMA

Rośnie liczba nielegalnych imigrantów

Co roku dziesiątki tysięcy mieszkańców Afryki próbuje przedostać się do Europy w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Przemytnicy przewożą ich przestarzałymi łodziami, co często kończy się katastrofą.

Liczba nielegalnych imigrantów rośnie lawinowo. Według danych UE, w ub. roku na terytorium Unii dostało się nielegalnie ponad 280 tys. ludzi, w tym wielu uchodźców z Syrii, Erytrei i Somalii. Ok. 3400 imigrantów utonęło próbując dostać się do Europy drogą morską.

ENEX/x-news

REKLAMA

Co zrobi Unia Europejska?

Po ostatniej katastrofie w Cieścinieni Sycylijskiej w sprawie nielegalnej imigracji został zwołany szczyt UE. Jak poinofrmował Donald Tusk, liderzy państw unijnych zgodzili się na potrojenie funduszy na operację Tryton, której celem jest patrolowanie granic na Morzu Śródziemnym. UE ma przeznaczać na to 120 mln euro.
Padła także deklaracja znaczącego wsparcia operacji poprzez przekazanie statków, samolotów i ludzi.

Mandat ONZ dla operacji militarnej?

Prezydent Francji Francois Hollande poinformował, że jego kraj wraz z Wielką Brytanią chce zabiegać o mandat Rady Bezpieczeństwa ONZ dla ewentualnej unijnej operacji militarnej, wymierzonej w gangi przemytników ludzi. Operacja miałaby na celu tropienie i niszczenie statków przemytników, jeszcze zanim zostaną one wykorzystane. Jak powiedział Hollande, wymagałoby to rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Państwa UE mają też zwiększyć współpracę walcząc z przemytnikami m.in. poprzez Europejski Urząd Policji (Europol), a także rozmieszczanie oficerów w krajach trzecich.

UE ma wesprzeć m.in. Tunezję, Egipt, Sudan, Mali i Niger w kontrolowaniu ich granic lądowych.

REKLAMA

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej