Nie tylko walka Mayweather Jr. - Pacquiao. Najgłośniejsze pojedynki bokserskie

Amerykanin Floyd Mayweather zmierzy się z Filipińczykiem Mannym Pacquiao w sobotę w Las Vegas w bokserskiej "walce stulecia". Będzie to kolejny tak okrzyknięty przez światowe media pojedynek pięściarski.

2015-04-29, 18:10

Nie tylko walka Mayweather Jr. - Pacquiao. Najgłośniejsze pojedynki bokserskie

Posłuchaj

Relacja Jana Pachlowskiego przed walką Mayweather Jr - Pacquiao (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mayweather Jr - Pacquiao: znamy godzinę rozpoczęcia walki >>>

Oto najgłośniejsze walki bokserskie:

Jack Dempsey (USA) - Gene Tunney (USA), 22 września 1927 roku w Chicago. W latach 1919-1926 Dempsey był zawodowym mistrzem świata w wadze ciężkiej. Zdetronizował go właśnie Tunney. Ich drugi pojedynek, ponownie zakończony zwycięstwem Tunneya, obejrzało ponad 100 tys. widzów. Dochody sięgnęły rekordowej wówczas sumy dwóch milionów dolarów.

Joe Louis (USA) - Max Schmeling (Niemcy), 22 czerwca 1938 roku w Nowym Jorku. Przed walką prezydent USA Franklin D. Roosevelt przyjął Louisa w Białym Domu i powiedział słynne zdanie: "Joe, potrzebujemy twoich mięśni, by pokonać Niemcy". Czarnoskóry pięściarz pokonał gwiazdę sportu III Rzeszy już po 124 sekundach, rewanżując się za porażkę sprzed dwóch lat.

Marcel Cerdan (Francja) - Jake LaMotta (USA), 16 czerwca 1949 roku w Detroit. Cerdan bronił tytułu mistrza świata w wadze średniej, ale już w pierwszej rundzie, przewrócony przez rywala, doznał kontuzji lewego barku. Przez następne rundy walczył tylko jedną ręką i ostatecznie w dziewiątej poddał się. Rewanż miał się odbyć 2 grudnia, ale nie doszedł do skutku. Będący u szczytu sławy 33-letni Cerdan, ukochany Edith Piaf, zginął w katastrofie lotniczej u wybrzeży Azorów.

REKLAMA

Muhammad Ali (USA) - Joe Frazier (USA), 8 marca 1971 roku w Nowym Jorku. Pierwszy pojedynek w historii boksu nazwany "walką stulecia", oglądany w Madison Square Garden przez takie gwiazdy, jak Frank Sinatra, Woody Allen i Norman Mailer. Wcześniej Ali przez cztery lata nie mógł boksować, pozbawiony licencji zawodowego pięściarza i skazany na karę więzienia w zawieszeniu za odmowę służby wojskowej w Wietnamie. Z kolei Frasier był dopingowany środowiska wspierające wojnę w Wietnamie. Pojedynek po 15 rundach wygrał jednogłośnie na punkty Frazier, przerywając passę 31 zwycięstw Alego.

Muhammad Ali (USA) - George Foreman (USA), 30 października 1974 roku w Kinszasie. Słynna "Bijatyka w dżungli" ("Rumble in the jungle"). Ali odzyskał tytuł mistrza świata, nokautując przeciwnika w zaskakującej kontrofensywie w ósmej rundzie. W poprzednich siedmiu wyłącznie się bronił, przyjmując wszystkie ciosy rywala na gardę.

Muhammad Ali (USA) - Joe Frazier (USA), 1 października 1975 roku w Manili. Po porażce w 1971 roku, Ali zrewanżował się Frazierowi w 1974 oraz w trzecim, najbardziej dramatycznym z tych pojedynków, rozgrywanym w olbrzymim upale w stolicy Filipin. Po zakończeniu 14. rundy Ali był zdecydowany poddać się. Jednak pierwszy zgłosił to sędziemu liniowemu Frazier, który już nic nie widział przez zapuchnięte oczy. Ali powiedział później, że w tej walce był najbliżej śmierci.

Marvin Hagler (USA) - Sugar Ray Leonard (USA), 6 kwietnia 1987 roku w Las Vegas. W latach 1980-1987 Hagler był najlepszym pięściarzem wagi średniej. Zarzucano mu jednak, że wybiera sobie słabszych przeciwników i że dopiero zwycięstwo nad Leonardem, który zakończył karierę sześć lat wcześniej, byłoby godnym mistrza osiągnięciem. Podczas walki "Sugar" krążył wokół Haglera, nie pozwalając mu się trafić. Wygrał niejednogłośnie na punkty, a Hagler w wieku 33 lat zakończył karierę.

REKLAMA

Mike Tyson (USA) - Evander Holyfield (USA), 28 czerwca 1997 roku w Las Vegas. Jedna z najsłynniejszych walk, która przeszła do historii z powodu szokującego zachowania Tysona. Nie mogąc sobie poradzić z atakującym często głową przeciwnikiem, w trzeciej rundzie odgryzł mu kawałek ucha. Po długich debatach pojedynek wznowiono, przyznając Tysonowi dwa punkty karne. Gdy "Iron Mike" ponownie ugryzł Holyfielda, walkę ostatecznie przerwano, a później ukarano Tysona grzywną trzech milionów dolarów.

Floyd Mayweather (USA) - Oscar de la Hoya (USA), 5 maja 2007 roku w Las Vegas. Po wyrównanym pojedynku zwyciężył Mayweather jednogłośnie na punkty (115-113, 116-112, 115-113), zdobywając tytuł mistrza świata WBC w wadze junior średniej. Walka przyniosła 130 milionów dolarów dochodów

Mark Wahlberg i Diddy założyli się, kto wygra walkę stulecia. Stawką prawie milion złotych

Agencja TVN/x-news

REKLAMA

man

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej