Człowiek, który uchronił świat przed III wojną światową. Poznaj historię płk. Ryszarda Kuklińskiego
- W zimie z 1964 na 1965 rok miałem po raz pierwszy okazję widzieć głowice jądrowe, których oficjalnie w Polsce nie było – wspominał pułkownik Ludowego Wojska Polskiego i tajny agent CIA płk. Ryszard Kukliński.
2015-04-30, 11:35
Posłuchaj
Postać płk. Ryszarda Kuklińskiego wciąż pozostaje w Polsce przedmiotem sporu. Przez jednych uważany jest on za zdrajcę, przez innych za bohatera narodowego. Serwis Polskiego Radia "Pułkownik Kukliński" – zawierający unikatowe archiwalne wypowiedzi, zdjęcia i komentarze specjalistów - pozwala na wyrobienie sobie zdania na temat tego byłego pułkownika Ludowego Wojska Polskiego, zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP i tajnego agentem CIA, o pseudonimach Jack Strong i Mewa.
W latach 1971-81 przekazał on Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów Układu Warszawskiego, co zmieniło strategię Zachodu wobec rozbudowującego swojego siły Związku Sowieckiego. - Płk Kukliński dokonał rzeczy bohaterskiej – oceniał Zbigniew Brzeziński, sowietolog, geostrateg, doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA - Wierzę płk. Kuklińskiemu. On chciał ratować Polskę – podkreślał były dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE Jan Nowak-Jeziorański.
Głosy tych i innych ekspertów, można usłyszeć tylko w Serwisie Polskiego Radia "Pułkownik Kukliński".
Na stronie historia.polskieradio.pl znajdziecie kolekcję serwisów poświęconych wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom najnowszej historii.
REKLAMA
Portal scyfryzował, opisał i udostępnił w sieci miliony archiwalnych nagrań. Wśród zasobów znajdują się unikaty na skalę światową, m.in. nieznane relacje i nagrania o Powstaniu Warszawskim i powstaniu w Getcie oraz archiwa Polskiej Sekcji RWE, Polskiej Sekcji BBC, Polskiej Sekcji RFI.
Serwisy Polskiego Radia znalazły się w finale Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2014 Muzeum Historii Polski.
Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl . Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty)
pp
REKLAMA
REKLAMA