Fundusze europejskie: Lubelskie i Świętokrzyskie połączone światłowodami
W Sandomierzu 30 kwietnia odbyło się spotkanie dotyczące połączenia regionalnych sieci szerokopasmowych województw świętokrzyskiego i lubelskiego. Inwestycje są częścią wartego blisko 1,5 mld zł przedsięwzięcia „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”.
2015-05-04, 08:40
Za sprawą kluczowej inwestycji Programu Rozwój Polski Wschodniej, do końca 2015 r. dostęp do szybkiego Internetu zostanie zapewniony 90 proc. gospodarstw domowych oraz wszystkim instytucjom publicznym i przedsiębiorstwom w Polsce Wschodniej. Sieć szerokopasmowa przyczyni się do zniesienia barier komunikacyjnych w makroregionie oraz da mieszkańcom, firmom i instytucjom nowe możliwości rozwojowe.
Powstanie łącznie blisko 10,5 tys. km sieci światłowodowej
W pięciu województwach Polski Wschodniej powstanie łącznie blisko 10,5 tys. km sieci światłowodowej oraz 1 068 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych. Do węzłów będą mogli podłączać się przedsiębiorcy telekomunikacyjni, w tym beneficjenci Programów: Rozwój Polski Wschodniej oraz Innowacyjna Gospodarka, realizujący projekty budowy sieci dostępowej tzw. „ostatniej mili”, zapewniającej dostęp do Internetu mieszkańcom makroregionu. Jeden z węzłów zlokalizowany jest w Sandomierzu – miejscu połączenia sieci województw: świętokrzyskiego i lubelskiego.
Inwestycje w tych regionach są na zaawansowanym poziomie. Prace budowlane dobiegają końca. Na Lubelszczyźnie zainstalowano już ponad 2,8 tys. km światłowodów, co oznacza, że do sfinalizowania inwestycji brakuje zaledwie 2 proc. długości odcinków sieci. W województwie świętokrzyskim powstało zaś ponad 1,1 tys. km sieci, a wybudowane będzie jeszcze ponad 300 km.
Największe teleinformatyczne przedsięwzięcie współfinansowane z funduszy UE
"Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" to największe teleinformatyczne przedsięwzięcie współfinansowane z funduszy europejskich. Składa się na nie pięć projektów realizowanych przez samorządy województw makroregionu, obejmujących budowę infrastruktury szerokopasmowego Internetu i przeszkolenie blisko 8 tys. osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl, data publikacji: 30.04.2015
REKLAMA