Zamach na Jana Pawła II. Sutanna ze śladami po kuli wystawiona w Krakowie
W Sanktuarium św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie-Łagiewnikach pielgrzymi mogą zobaczyć sutannę, którą miał na sobie polski papież w czasie nieudanego zamachu na jego życie w 1981 roku.
2015-05-13, 20:52
Posłuchaj
Kardynał Stanisław Dziwisz o sutannie Jana Pawła II (IAR)
Dodaj do playlisty
13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra Jan Paweł II został postrzelony przez Turka Mehmeta Aliego Agcę. Ojciec Święty przeżył zamach, kula o milimetry minęła najważniejsze narządy.
Sutannę, którą miał na sobie tego dnia Jan Paweł II można oglądać od środy w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. - Niech ona będzie świadkiem zamachu, ale i wielkości Jana Pawła II - powiedział bliski współpracownik i przyjaciel polskiego papieża, kard. Stanisław Dziwisz. - Ona jeszcze bardziej nam przybliża cierpienie Jana Pawła II. Jest bardzo ważną relikwią - dodał.
Kardynał podkreślił, że sutanna nie zaginęła dzięki siostrom zakonnym, które posługiwały przy Janie Pawle II. Zabrały ją ze szpitala, a następnie została ona schowana. Nie była prana, czyszczona ani pokazywana. - Są na niej ślady od kuli, a przede wszystkim ślady krwi - zaznaczył kard. Dziwisz. - Jan Paweł II bardzo się wykrwawił. Opatrzność Boża, jak mówił - Matka Boska Fatimska, uratowała go od śmierci. Przecież w szpitalu były momenty, gdy lekarze zwątpili, czy da się go uratować - wspominał.
Zobacz serwis specjalny JAN PAWEŁ II>>>
Metropolita krakowski uważa, że nigdy nie zostanie wyjaśnione dokładnie, kto był zleceniodawcą zamachu. - Przypuszczam, że nawet Ali Agca nie wiedział, kto go posłał. Mówiło się, że on też zaraz po tym wydarzeniu miał zginąć - ocenił kardynał. Przypomniał, że papież przebaczył zamachowcy już w karetce. - Słyszałem słowa wybaczenia z jego ust, gdy jechaliśmy jeszcze do szpitala, zanim stracił przytomność - podkreślił.
x-news.pl, TVN24
Osoby, które chcą jeszcze lepiej poznać osobę papieża będą mogły od 15 maja zobaczyć w kinach film "Apartament". Pokazano w nim materiały odsłaniające to, czego świadkami było jedynie kilka osób z wąskiego kręgu najbliższych współpracowników i przyjaciół świętego. Jak wyglądały górskie wycieczki Jana Pawła II we włoskich Alpach i Dolomitach.
REKLAMA
***
Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 roku. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 roku podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".
Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 roku. 23 października 2010 w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI.
IAR, PAP, kk
REKLAMA