Wzrost inwestycji na rynku mieszkaniowym

W kwietniu w całej Polsce rozpoczęto budowę 9 tys. mieszkań. To wzrost o 84 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Goście Pulsu Gospodarki zastanawiali się, czy jest to trwałe ożywienie, czy tylko skutek niskich stóp procentowych.

2015-05-21, 12:19

Wzrost inwestycji na rynku mieszkaniowym
mat. ilustracyjne. Foto: pixabay.com/podlesakpetr

Posłuchaj

21.05.15 Łukasz Kozłowski: „Największy ruch i popyt na rynku mieszkaniowym generują osoby młode (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Pracodawców RP ożywienie na rynku mieszkaniowym jest chwilowe.

– Nie jest powiedziane, że w danych rocznych zostanie zachowana tendencja wzrostowa. To raczej wynik porównania do roku ubiegłego. Liczba budowanych mieszkań wciąż utrzymuje się na poziomie 140 tys. na rok – ocenił ekspert.

Natomiast Kamil Maliszewski z Domu Maklerskiego mBank stwierdził, że polski rynek nieruchomości jest w coraz lepszej kondycji.

Kamil
Kamil Maliszewski, DM mBank, Urszula Kryńska, Bank Millenium i Łukasz Kozłowski, Pracodawcy RP

– Produkcja budowlano-montażowa może rosnąć jeszcze szybciej w drugiej połowie roku, gdy wystartują nowe inwestycję w ramach perspektywy unijnej. To stymulant dla wzrostu na rynku budowlanym – powiedział specjalista.

Jednak Urszula Kryńska z Banku Millenium wyraziła opinię, że za dobry klimat dla inwestycji budowlanych nie odpowiadają niskie stopy procentowe.

– Na decyzji deweloperów zaważyła pogoda i brak zimy. Mogli się wcześniej przygotować do inwestycji budowlanych. Poza tym plany inwestycyjne rozłożone są w czasie, a nie w zależności od postanowień Rady Polityki Pieniężnej – mówiła gość Polskiego Radia 24.

Poza tym goście Pulsu Gospodarki rozmawiali także m.in. o systemie emerytalnych i propozycjach jego zmian oraz o zwolnieniu zadłużonych z podatku dochodowego.

Zapraszamy na audycje Błażeja Prośniewskiego.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

Wróć do strony głównej