Życie codzienne w powojennej Polsce
Po wojnie w wielu polskich miastach można było zaobserwować zjawisko odradzania się życia. Rozkwitał handel, rzemiosło, powstawały sklepy i kawiarnie. O próbie normalnego życia wśród zgliszczy i ruin mówił w Polskim Radiu 24 Jan Łoziński, współautor książki „W powojennej Polsce”.
2015-05-23, 11:37
Posłuchaj
Maja i Jan Łozińscy napisali opowieść o życiu codziennym w niezwykłym okresie historii naszego kraju jakim były pierwsze lata po zakończeniu drugiej wojny światowej. Radość z końca wojny była dość powszechna. Jan Łoziński podkreślił, że w 1945 roku rozpoczął się proces zmian ustrojowych w Polsce.
- W latach 1945 -1948 ważyły się losy naszego kraju. Wówczas Polska była uznawana za kraj demokratyczny, w którym działała legalna opozycja czyli Polskie Stronnictwo Ludowe na czele ze Stanisławem Mikołajczykiem. Władze rosyjskie konsekwentnie eliminowały tę opozycję aż do 1948 roku – wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Jan Łoziński.
Opowieść „W powojennej Polsce 1945-1948” rozpoczyna się od rysu historycznego, który opisuje wydarzenia z czterech pierwszych lat po wojnie. Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że warszawiacy wracali do całkowicie zniszczonego miasta.
- Obraz Warszawy w styczniu 1945 roku był niezwykle przygnębiający. Po kampanii wrześniowej, okupacji niemieckiej i Powstaniu Warszawskim – stolica stała się kompletnie pustym miastem. W domach nie było dachów. Po zakończeniu wojny zostały same ściany i gruzy – wspominał autor książki.
REKLAMA
Autorzy książki są badaczami tradycji i historii polskiej obyczajowości. „W powojennej Polsce” jest narracją o zniszczonych przez wojnę polskich miastach. W książce zamieszczone zostały fragmenty wspomnień dzienników, listów i artykułów prasowych z okresu tuż po wojnie, a także liczne ilustracje.
Polskie Radio 24/op
REKLAMA