Kosowo: międzynarodowy sąd skazał 11 Albańczyków za zbrodnie wojenne

Międzynarodowa izba sądu okręgowego w Kosovskiej Mitrovicy skazała w środę 11 byłych członków albańskiej partyzantki UCK na kary do 12 lat więzienia za zbrodnie wojenne z lat 1998-99. Dwaj z nich byli współpracownikami byłego premiera Hashima Thaciego.

2015-05-27, 21:30

Kosowo: międzynarodowy sąd skazał 11 Albańczyków za zbrodnie wojenne

Sędziowie unijnej misji policyjno-prawnej Eulex orzekli, że oskarżeni dopuścili się okrucieństw wobec kosowskich cywilów przetrzymywanych w obozie prowadzonym przez Armię Wyzwolenia Kosowa (UCK), walczącą w czasie wojny z siłami serbskimi.

Akty oskarżenia w dwóch procesach tzw. grupy z Drenicy związane były z zabójstwem serbskiego oficera policji i albańskiego cywila oskarżonego przez UCK o szpiegowanie na rzecz Serbii.

Najwyższą karę otrzymał Sami Lushtaku, jeden z byłych dowódców UCK, uznany za winnego morderstwa i skazany na 12 lat więzienia.

Sylejman Selimi, były ambasador Kosowa w sąsiedniej Albanii i były dowódca UCK w Drenicy, został skazany na osiem lat więzienia za znęcanie się nad cywilami w czasie wojny. W latach 2009-11 Selimi był dowódcą 2,5-tysięcznych Kosowskich Sił Bezpieczeństwa, szkolonych przez NATO.

REKLAMA

Lushtaku i Selimi byli bliskimi współpracownikami byłego premiera Kosowa Thaciego, który w czasie wojny w latach 90. kierował UCK. Thaci jest obecnie wicepremierem i szefem MSZ Kosowa.

Pozostałych ośmiu oskarżonych zostało skazanych na kary od trzech do siedmiu więzienia.

Eulex, unijna misja, utworzona po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości od Serbii w 2008 roku, prowadzi sprawy karne dotyczące przypadków popełnienia zbrodni wojennych przez byłych partyzantów, którzy uważani są przez pobratymców za bohaterów walki o kosowską państwowość.

Wyrok w sprawie grupy z Drenicy może skomplikować piątkowe głosowanie w kosowskim parlamencie nad utworzeniem nowego trybunału w Kosowie ds. zbrodni wojennych popełnionych przez kosowskich Albańczyków w latach 1998-99.

REKLAMA

Skazana jedenastka to dawni towarzysze broni części deputowanych. Analitycy uważają, że ich skazanie może zniechęcić deputowanych do powołania specjalnego sądu. Na utworzenie nowego trybunału muszą zgodzić się dwie trzecie członków kosowskiego parlamentu. ONZ już zapowiedziała, że jeśli do tego nie dojdzie, przejmie te sprawy i możliwe, że utworzy nowy trybunał.

W walkach między serbską armią a UCK zginęło 13 tys. ludzi, w większości Albańczyków. UCK została rozwiązana w 1999 roku.

PAP/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej