Ewa Kopacz i Stephen Harper: utrzymać sankcje wobec Rosji
Współpraca gospodarcza i obronna oraz sytuacja na Ukrainie - to główne tematy rozmów premierów Polski i Kanady. Ewa Kopacz i Stephen Harper rozmawiali prawie dwie godziny. Spotkanie odbyło się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
2015-06-09, 19:16
Posłuchaj
Premier Ewa Kopacz o stanowisku Polski i Kanady ws. konfliktu na Ukrainie (IAR)
Dodaj do playlisty
Premier Harper przyleciał do Polski prosto ze szczytu G7, który odbył się w Niemczech. Dlatego też, politycy rozmawiali między innymi o stanowisku najbogatszych krajów świata na temat Ukrainy i relacji tego kraju z Rosją.
Ewa Kopacz i Stephen Harper zgodnie zapewniali, że sankcje nałożone na Moskwę należy utrzymać do czasu aż nie zacznie ona wypełniać postanowień z Mińska i nie wycofa swoich wojsk z terenów wschodniej Ukrainy. Jeśli - mówili - Władimir Putin nadal będzie agresorem, sankcje wobec Rosji powinny być zaostrzone. Rozmawiano też o programie pomocowym dla Ukrainy, w tym o pomocy humanitarnej dla ogarniętej konfliktem jej wschodniej części. Premier Harper podkreślił również, że nie ma zgody na - jak się wyraził - nielegalną aneksję Krymu.
Źródło: TVN24/x-news
Politycy rozmawiali poza tym o współpracy gospodarczej. Ewa Kopacz zapraszała też kanadyjskie firmy do inwestowania w Polsce. Premier Harper komplementował nasz kraj między innymi za dynamiczny rozwój i uniknięcie kryzysu gospodarczego. Przypomniał, że był w Polsce dokładnie rok temu, gdy obchodziliśmy 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów 4. czerwca 1989 roku.
REKLAMA
- Polska rozwija się dziś, na tle innych krajów europejskich, w sposób szybki, dynamiczny, kraj jest kierowany mądrą i umiarkowaną polityką rozsądku gospodarczego. To kraj, w którym można bezpiecznie inwestować swoje pieniądze - zapewniała polska premier.
Europejski prymus
Harper bardzo wysoko ocenił relacje gospodarcze Polski i Kanady. - Polska jest największym partnerem handlowym Kandy ze wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej, wiemy, że polska gospodarka rozwija się niezwykle dynamicznie, a Polska jest prymusem na arenie europejskiej - to był jedyny kraj, który uniknął recesji w trakcie kryzysu gospodarczego - przypomniał.
Premier Kanady zapowiedział, że powstaje plan działań wobec Polski, który zakłada umocnienie związków gospodarczych i handlowych między naszymi krajami. Wyraził nadzieję, że umowa o wolnym handlu UE-Kanada przyczyni się do jeszcze lepszej współpracy między Polską a Kanadą.
Kanadyjski premier spotkał się też z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydentem elektem Andrzejem Dudą.
REKLAMA
IAR/PAP, to
REKLAMA