Episkopat: ubóstwo w Polsce się pogłębia, a rząd ogranicza pomoc
Kwestie pomocy ubogim zdominowały obrady biskupów na zakończonym w Warszawie dwudniowym zebraniu Episkopatu Polski. Biskupi wysłuchali opinii na ten temat między innymi szefowej Centrum Badania Opinii Społecznej profesor Mirosławy Grabowskiej i dyrektora Caritas Polska księdza Mariana Subocza.
2015-06-10, 17:12
Posłuchaj
Ksiądz skrytykował nowe rządowe zasady przyznawania paczek żywnościowych dla osób potrzebujących. Priorytetem jest tu ostre kryterium dochodowe. Caritas nie może dać jedzenia nikomu, kto przekroczy je choćby o 5 złotych.
- To jest chore, musimy odsyłać tych ludzi z niczym - powiedział IAR ksiądz Marian Subocz. - Tylko Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej mają decydujące zdanie w sprawie kryterium. Przecież pracownicy i wolontariusze Caritas Polska znają swoich podopiecznych bardzo dobrze. Kilka złotych ma decydować, że ktoś dostanie pomoc?- zastanawia się dyrektor.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy się prawem Unii Europejskiej, a to zdaniem rozmówcy IAR nieprawda. Ksiądz Marian Subocz wyjaśnia, że pracownicy Caritasu i innych organizacji pomocowych pojechali do Brukseli razem z delegacją resortu pracy. Na miejscu okazało się, że Unia dała takie zarządzenie na podstawie wniosku samego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Teraz o pomoc w postaci paczek żywnościowych mogą się ubiegać osoby bezdomne lub te, których miesięczny dochód nie przekracza 813 złotych. Jeżeli chodzi o osoby, która mieszka samotne - lub 684 zł, - kiedy to dochód osoby mieszkającej z rodziną. Dajcie nam pomagać - apeluje Caritas.
W trakcie zebrania biskupi wybrali też nowego rzecznika prasowego Episkopatu Polski. Został nim ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Zastąpił na tym stanowisku księdza Józefa Klocha, który pracował w Episkopacie 12 lat.
REKLAMA
mr
REKLAMA