Ranking Wprost: 200 największych polskich firm
Najważniejsze jest to, że w rankingu 200 największych polskich firm tygodnika Wprost znalazły się przedsiębiorstwa z polskim kapitałem, które mogą już na równi konkurować ze wszystkimi innymi firmami w Polsce, z obcym kapitałem też – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl redaktor naczelny "Wprost" Tomasz Wróblewski.
2015-06-16, 17:30
Posłuchaj
Dlaczego polskie firmy są tak ważne dla naszej demokracji, mówi Redaktor Naczelny Wprost, który opublikował ranking 200 największych polskich firm./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Dodaj do playlisty
Zdaniem szefa "Wprost", to właśnie polskie firmy finansuje naszą demokrację.
- Szczególnie istotnym elementem rankingu jest to, że widzimy wyraźnie, iż nasz rodzimy kapitał ulokowany w firmach jest wyraźnym wzmocnieniem dla systemu demokratycznego. Bo to ten kapitał w większości finansuje tą demokrację. Ten kapitał tak naprawdę jest tym, który inwestuje najwięcej w stabilność systemu demokratycznego, jest gwarantem naszej suwerenności i konkurencyjności. Obcy kapitał, co jest bardzo ważne, tworzy nowe miejsca pracy, natomiast polski kapitał i ludzie, którzy go tworzą całe swoje życie poświęcają na umacnianie naszej demokracji. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przed wyborami, bo my często mówimy o kandydatach, a zapominamy o ludziach, którzy tę demokrację finansują - mówi naczelny „Wprost”.
Głównym kryterium, decydującym o pozycji na liście, były uzyskane przychody ze sprzedaży w 2014 roku.
–Wyróżnialiśmy również „Gepardy”, czyli firmy, które najszybciej się rozwijają, oraz największych eksporterów. Braliśmy tu pod uwagę firmy, które mają, co najmniej 10% swojego przychodu z eksportu. Sprawdzaliśmy też, jaki jest wzrost tego eksportu w ciągu ostatniego roku. Są też „Ambasadorzy”. Tu szukaliśmy takich firm, które najlepiej nas reprezentują za granicą, gdzie polska marka kojarzy się z solidnością, pracowitością i jakością. Politycy mogą naprawdę bardzo dużo o nas opowiadać w świecie, ale na koniec nasz wizerunek budowany jest przez takie właśnie firmy – mówi Tomasz Wróblewski.
REKLAMA
Zwycięzcą tegorocznego rankingu Wprost została firma PKN Orlen. Drugie i trzecie miejsce to kolejne przedsiębiorstwa z rynku paliwowego: PGNiG i Grupa Lotos. Na dalszych miejscach uplasowały się takie firmy jak KGHM Polska Miedź, PZU S.A., PKO S.A. czy Grupa PKP.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA