Konferencja EURAM'15: jak dostrzec mocne i słabe strony biznesu

Naukowcy z całego świata wymieniali się swoim dorobkiem z zakresu szeroko rozumianego zarządzania podczas konferencji European Academy of Management. Gospodarzem imprezy jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

2015-06-19, 19:17

Konferencja EURAM'15: jak dostrzec mocne i słabe strony biznesu
Prorektor Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Dorota Dobija. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

O konferencji European Academy of Management, której gospodarzem jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, mówi prorektor uczelni, prof. Dorota Dobija./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

- Gościem konferencji była Lila Tretikov, która jest szefową Wikimedia Foundation, która tak naprawdę opiekuje się Wikipedią. Dzień wcześniej występował były prezydent Lech Wałęsa, który mówił o ryzyku i wartościach moralnych, które w XXI wieku powinny dominować w myśleniu gospodarczym. Konferencja została też poprzedzona seminarium doktorskim, na którym grupa 50 młodych pracowników nauki z Europy przyjechała do nas po to, by pracować nad swoimi badaniami i projektami – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prorektor Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Dorota Dobija.

Jak tłumaczy gość portalu, naukowcy zajmujący się biznesem tak naprawdę bacznie obserwują to, co się dzieje w życiu gospodarczym. Przyglądają się zarówno dużym korporacjom jak i małym i średnim firmom.

Najważniejsze dostrzec mocne i słabe strony biznesu

 - Pewne rzeczy my naukowcy widzimy trochę inaczej niż politycy czy praktycy biznesu. Potrafimy to uogólnić i dostrzec zarówno słabe jak i mocne strony biznesu. Koncentrując się na Europie Środkowo-Wschodniej, a szczególnie na Polsce widzimy, w jakim kierunku zmierza nasz kraj – mówi prof. Dobija.

Jak twierdzi nasza rozmówczyni, w wielu obszarach Polska wyraźnie prześcignęła już Europę i świat.

REKLAMA

 - Widać to szczególnie w branży technologii informacyjnej. Nasze rodzime firmy z tej właśnie dziedziny są rozpoznawalne i doceniane na całym świecie. Można tu mówić zarówno o małych firmach jak i o dużych – dodaje prof. Dorota Dobija.

Są jednak jeszcze obszary, w których Polska ma dużo do zrobienia.

 - Ja prowadzę badania w dwóch obszarach: kapitał intelektualny i inwestycje w ten kapitał oraz obszar ładu korporacyjnego. W tym pierwszym obszarze pomimo, że dużo inwestujemy w kapitał ludzki, to wciąż potrzebujemy kolejnych nakładów. Firmy muszą wciąż wiele inwestować w pracowników. Jeśli chodzi o ład korporacyjny to mówimy dziś o równouprawnieniu. Chodzi na przykład o obecność kobiet we władzach firm czy w ogóle w życiu gospodarczym. To jest temat kolejnych projektów badawczych, które planujemy – mówi prof. Dobija.

Arkadiusz Ekiert

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej