Grecja coraz bliżej wyjścia ze strefy euro. Szef KE w mocnych słowach krytykuje Ateny
Szef Komisji Europejskiej nie wyklucza wyjścia Grecji ze strefy euro. Jean-Claude Juncker mówi o tym w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel". W rozmowie z magazynem, szef Komisji nie kryje też frustracji z powodu postępowania władz w Atenach.
2015-06-20, 09:17
Posłuchaj
Juncker nie wyklucza "Grexitu". Korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Jean-Claude Juncker przyznaje, że jest rozczarowany postawą greckiego premiera. Jak mówi, zaufanie, którym obdarzył Aleksisa Ciprasa nie zostało równorzędnie odwzajemnione. Juncker dodaje, że nie rozumie szefa greckiego rządu.
W rozmowie z tygodnikiem, przewodniczący Komisji Europejskiej nie wyklucza już tak zwanego "Grexitu", czyli wyjścia Grecji ze strefy euro. Według Junckera władze w Atenach nie powinny oczekiwać, że na samym końcu negocjacji "ktoś wyczaruje królika z kapelusza". Juncker dodaje, że nie jest w stanie zagwarantować, iż rozmowy nie zakończą się fiaskiem.
W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców strefy euro, który będzie jedną z ostatnich szans na osiągniecie porozumienia w sprawie greckiego długu. Jeśli ugody nie będzie, Grecja zbankrutuje z końcem miesiąca.
Ateny zwracają się w stronę Moskwy?
Premier Grecji Aleksis Cipras spotkał się w piątek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu. Po rozmowach Cipras stwierdził, że Grecja ma "inne alternatywy niż UE". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił jednak, że przywódcy nie rozmawiali o pomocy finansowej dla Aten.
REKLAMA
Źródło: CNN Newsource/x-news
Putin i Cipras zapowiedzieli, że przygotowane zostanie memorandum, które - jak ujął to premier Grecji - "pozwoli nam zorganizować naszą przyszłą współpracę gospodarczą". Tłumaczył także dlaczego jest w piątek w Petersburgu, a nie w Brukseli. Wyjaśnił, że składa drugą już wizytę w Rosji w ciągu niespełna trzech miesięcy, ponieważ uważa, że jest ona "jedną z nowych osi współczesnego, wielobiegunowego świata".
Ateny dostaną pożyczkę od Moskwy?
Według rzecznika Kremla, Putin i Cipras porozumieli się, że w najbliższym czasie zbiorą się grupy robocze, które omówią możliwość dostaw do Rosji produktów rolnych, nienaruszających obowiązującego embarga unijnego i rosyjskich restrykcji. Moskwa wprowadziła swoje embargo na unijne produkty w odpowiedzi na sankcje przyjęte wobec niej przez Zachód z powodu roli Rosji w kryzysie ukraińskim.
Wcześniej w piątek, jeszcze przed rozmowami dwóch przywódców, rzecznik Kremla powiedział, że Rosja jest gotowa rozważyć pożyczkę dla Grecji. Dodał, że Grecy "jeszcze nie poprosili" o takie wsparcie.
REKLAMA
Również wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz mówił, że jeśli wsparcie finansowe dla Aten będzie potrzebne, Rosja rozważy tę kwestię.
Spotkanie zespołu kryzysowego
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie specjalnego zespołu kryzysowego. Mają być na nim ministrowie finansów i spraw zagranicznych, a także prezes Narodowego Banku Polskiego. - Będziemy mówić o ewentualnych konsekwencjach, ale mam nadzieję, że to nieszczęście się nie wydarzy - mówiła Kopacz. Premier podkreśliła, że choć Polska nie ma euro, to jest członkiem Unii Europejskiej i musi być przygotowana na ewentualne perturbacje spowodowane "Grexitem".
Źródło: RUPTLY/x-news
Problemy finansowe w Grecji stwarzają ryzyko dla stabilności w całej Unii, w tym także dla Polski. Powiedział o tym minister finansów Mateusz Szczurek. Podkreślił jednak, że nasz kraj jest przygotowany na chaos związany z bankructwem Grecji.
REKLAMA
Wymienił dobry stan polskich finansów publicznych i odpowiedni poziom długu publicznego. - Mamy kilkadziesiąt miliardów złotych dostępne, gdyby zaburzenia na rynkach finansowych przekładały się na ceny polskich obligacji - powiedział minister finansów. Jednocześnie podkreślił, że "Polska ma także stabilny system bankowy (...) czego dowodem jest spokój na rynkach finansowych". - To jest najlepsze zabezpieczenie wobec trudności w strefie euro i trudności w Grecji - dodał minister.
Mateusz Szczurek zapewnił, że sytuacja w Grecji jest cały czas monitorowana przez rząd, bank centralny i komisję nadzoru finansowego.
IAR/PAP/aj
REKLAMA