Politechnika Krakowska podpisała nową umowę o współpracy z CERN
Nową umowę o współpracy podpisały w środę Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) oraz Politechnika Krakowska. Dotyczy ona eksploatacji i usprawnień Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz kooperacji przy pracach badawczo-rozwojowych związanymi z projektami nowej fizyki.
2015-06-24, 15:14
Jak podkreślił rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Kazimierz Furtak, długoterminowa umowa, obejmująca wszystkie jednostki uczelni, wieńczy 25 lat wspólnych działań i otwiera przed partnerami nowe możliwości kooperacji w obszarze badań o fundamentalnym znaczeniu dla światowej nauki.
25 lat efektywnej współpracy
W ciągu 25 lat współpracy z CERN naukowcy PK zajmowali się takimi zagadnieniami jak: rozwijanie struktury magnesów dipolowych, projektowanie urządzeń typu ekrany termiczne i systemy chłodzenia, rozwijanie koncepcji linii nadprzewodzącej służącej do zasilania i sterowania magnesami korekcyjnymi, struktura połączeń nadprzewodników.
Ważna grupa prac dotyczyła opracowania unikatowego systemu kompensacji termomechanicznej akceleratora pracującego w ekstremalnie niskich temperaturach oraz programu optymalizacji stref połączeń magnesów nadprzewodzących. Przełomowym osiągnięciem uczonych z PK było także wprowadzenie do projektowania akceleratorów cząstek elementarnych analizy opartej na funkcji niezawodności, która do tej pory nie była stosowana na szerszą skalę w tej dziedzinie.
Szansa na rozwój kariery naukowej
Efektem współpracy specjalistów z Politechniki Krakowskiej z CERN oprócz innowacyjnych rozwiązań badawczych są habilitacja, sześć doktoratów, 20 prac magisterskich oraz ponad 100 publikacji o światowej randze i ok. 100 raportów technicznych. Z możliwości odbycia w CERN różnych form stażów skorzystało kilkudziesięciu studentów i pracowników Politechniki, niektórzy związali dalszą karierę naukową z CERN.
REKLAMA
Europejska Organizacja Badań Jądrowych prowadzi badania podstawowe w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych, co wymaga budowy wyrafinowanych instrumentów naukowych, jakimi są akceleratory cząstek elementarnych. W pracach CERN uczestniczy obecnie międzynarodowe grono 11,5 tys. ludzi nauki, także z Polski, która jest członkiem organizacji od 1991 r. Z organizacją współpracuje obecnie 12 polskich jednostek naukowych.
mc, PAP
REKLAMA