Program Gwarancja dla Młodzieży ma pomóc w walce z bezrobociem wśród młodych
Bezrobocie młodych ludzi to nie tylko polski problem. W Unii Europejskiej niemal co czwarta osoba poniżej 25 roku życia jest obecnie bez pracy. Młodzież dorosłe życie zaczyna od bezrobocia.
2015-06-29, 19:30
Posłuchaj
Problemem jest nieodpowiedni system kształcenia oraz brak pieniędzy. Czy może zmienić to nowy program aktywizacji zawodowej "Gwarancje dla Młodzieży", w którym przewidziane są miliony złotych na wsparcie młodych na rynku pracy? O szczegółach mówi poseł do Parlamentu Europejskiego Michał Boni w rozmowie z Kamilem Piechowskim.
Jak zaktywizować zawodowo młodych ludzi?
- Dwa sposoby: pierwszy sposób to zdobywanie praktycznych umiejętności zawodowych w czasie nauki. Po drugie, uczyć się umiejętności, które pozwolą im korzystać z excel-a, planować im swój dzień pracy, przetwarzać dane - tłumaczy Boni.
- Drugie to jest wsparcie startu, europejski program "Gwarancje dla młodzieży" to 2 mld euro dla różnych krajów. Ten projekt zmienia filozofię startu zawodowego, dlatego, że program umożliwia wspieranie osób młodych startujących zawodowo, nie przez 6, 12 miesięcy po zakończeniu nauki, ale przez pierwsze 4 lata – dodaje.
Nowe możliwości
- Ten program uruchamia różne możliwości stosowania bonów na staż, na zatrudnienie, na znalezienie pracy w zupełnie innym geograficznie miejscu, a także na zdobycie nowych umiejętności – mówi.
- Prawie 9000 osób korzysta już z bonu stażowego w Polsce, to znaczy, że idą do pracodawcy na staż i dostają pieniądze, a nie jak do tej pory, pracują bez żadnego wynagrodzenia – podkreśla Boni.
Szkoły muszą współpracować z przemysłem
- Kooperacja szkół z przemysłem, z gospodarką, z warsztatami rzemieślniczymi jest bardzo potrzebna. O to muszą zadbać samorządy, to one odpowiadają za poziom szkolnictwa średniego. Stworzenie tego styku, zbudowania praktycznych umiejętności jest rzeczą najważniejszą – tłumaczy Boni.
- Formalnie samorząd odpowiada za ten typ szkół. W Unii Europejskiej istnieje to, w krajach które mają dualny system nauczania. Polega to na tym, że istnieje silna współpraca między systemem edukacji, a przedsiębiorcami, w związku z tym nauczanie pomyślane jest tak, że dostarcza się wiedzy ale także praktyczne umiejętności – zaznacza.
Taki system dualny powinien powstać także w Polsce. Dodatkowe pieniądze przewidziane w programie "Gwarancje dla Młodzieży" mogą w tym pomóc. Michał Boni zaznaczył też, że potrzebna jest publiczna debata na temat aktywizacji zawodowej młodych ludzi uczących się w szkołach.
Kamil Piechowski