Biznes chce ułatwień
Czołowi przedstawiciele polskiego biznesu chcą stworzyć Kodeks, zawierający szkice ustaw, które mogłyby poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. W tym celu zawiązali największą w tej części Europy inicjatywę, która ma na celu wyłonienie spośród 21 państw takich rozwiązań, które najlepiej wspierają lokalny biznes i które można by wdrożyć także w naszym kraju.
2015-06-30, 21:11
Posłuchaj
- Jeśli popatrzymy na różnego rodzaju rankingi wolności gospodarczej, czy też łatwości prowadzania biznesu, to niestety w Unii Europejskiej Polska zamyka koniec peletonu. Dlatego powinniśmy czerpać dobre wzorce z innych krajów europejskich taki jak np. Wielka Brytania, Holandia, czy nawet Francja – przekonuje Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Jego zdaniem, tamtejsze rozwiązania pozwalają przedsiębiorcy na myśleniu o prowadzeniu biznesu, a nie użeraniu się z urzędnikami. W Polsce mamy jeden z najgorszych systemów podatkowych, który jest niejednoznaczny i podlega licznym interpretacjom – i co jest bardziej dotkliwe – te interpretacje dokonywane przez różne Urzędy Skarbowe są różne – przekonywał gość radiowej Jedynki.
Plan zagospodarowania Warszawy w 2074 roku
Inną kwestią jest cały proces inwestycyjny. W naszym kraju brakuje planów zagospodarowania przestrzennego. Polska pokrywana jest tymi planami w ślimaczym tempie – zaznacza Arendarski.
- Tylko w przypadku Warszawy, jeśli wszystko będzie się posuwało jak do tej pory, to w roku 2074 mielibyśmy pełne plany zagospodarowania, a stolica nie jest pod tym względem dziś najgorsza. Również cały system zamówień publicznych jest wadliwy, przeciąga się i mimo zapewnień, że będzie inaczej, kryterium najniższej ceny jest najistotniejsze – ponieważ zdaniem eksperta – chroni urzędnika, któremu nie można zarzucić, że wybrał ofertę droższą, chociaż w rzeczywistości lepszą.
REKLAMA
Samorządy muszą współpracować z biznesem lokalnym
Ważne są również wspólne przedsięwzięcia sektora publicznego i prywatnego. Partnerstwo publiczno-prywatne w wielu krajach jest niezwykle popularne – powstają w ten sposób projekty infrastrukturalne, budynki użyteczności publicznej, a w Polsce wymiar tych wspólnych publiczno-prywatnych przedsięwzięć jest bardzo niewielki. To jest bardzo ważne, ponieważ samorządom bardzo często brakuje środków na różne inwestycje – i w ten właśnie sposób mogłyby zasilać je funduszami prywatnymi. Zdaniem prezesa KIG, nie dzieje się tak, ponieważ jesteśmy nieufni i podejrzliwi.
Z kolei prawo pracy musi być bardziej elastyczne – powinna być łatwość rozwiązywania umów o pracę, ponieważ wszystkie umowy śmieciowe, nie wzięły się znikąd, tylko właśnie przez sztywny kodeks pracy. To wszystko musimy zmienić, ponieważ utkniemy i nie będziemy się rozwijali tak szybko, jakbyśmy tego chcieli – mówił gość programu Po Pierwsze Ekonomia.
Konkretne propozycje zmian w formie raportu mają zostać przedłożone Radzie Ministrów. Zostaną one zaprezentowane na Forum dla Wolności i Rozwoju, które odbędzie się w dniach 28-30 października w Katowicach.
Dominik Olędzki
REKLAMA
REKLAMA