Kolejny dzień z burzami, za to bez upału. Silny wiatr na północy
Przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód przemieszcza się front chłodny, za którym napływa chłodna, polarnomorska masa powietrza. Według prognozy IMGW burz należy się spodziewać głównie na wschodzie i południu Polski.
2015-07-09, 10:28
Posłuchaj
Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak podsumowuje pracę strażaków po nawałnicach (IAR)
Dodaj do playlisty
Na razie jednak synoptycy nie wydali ostrzeżenia przed nawałnicami. Jedynie na Pomorzu przestrzegają przed silnym wiatrem, który średnio może wiać z prędkością nawet 60 km/h, a w pasie nadmorskim w porywach 85 km/h.
W kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 20 mm. Temp. maks. od 18, 20 st. na zachodzie i północy Polski do 24 st. na południowym wschodzie, na wybrzeżu ok. 17 st. Wiatr umiarkowany, porywisty z kierunków zachodnich.
Strażacy po gwałtownych burzach interweniowali ponad 5600 razy w związku m.in. z uszkodzonymi budynkami lub dachami na budynkach, a także wiatrołomami, czyli drzewami powalonymi silnym wiatrem. Strażacy usuwali przeszkody m.in. ze szlaków komunikacyjnych: kolejowych, drogowych. Najwięcej interwencji straż odnotowała w woj. małopolskim - 2033, śląskim - 1928 i Wielkopolskim - 458.
REKLAMA
Posłuchaj
Sprzątanie po burzach na Śląsku. Raport Łukasza Kałuży (PR Katowice/IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
Straż odnotowała 382 uszkodzone budynki, w tym 248 mieszkalnych. Budynki zostały zabezpieczone przez straż folią i plandekami. Takich zdarzeń najwięcej odnotowano w woj. małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Strażacy ugasili też kilkanaście pożarów spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. Łącznie w działania ratownicze zaangażowanych było 22 tysiące strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej.
Duże utrudnienia i straty burze spowodowały na kolei, w szczególności na Śląsku, w Małopolsce, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku i na Podkarpaciu. - Było 157 awarii, z których 41 skutkowało przerwą w ruchu. Stopniowo w ciągu dnia były one usuwane, niestety zaszła potrzeba odwołania dużej liczby pociągów - poinformowała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Poinformowała, że odwołanych zostało ok. 160 pociągów, a 109 było opóźnionych. W środę wieczorem tory zablokowane były nadal w 27 punktach.
REKLAMA
(Skutki wichury w Koninie)
źródło: TVN24/x-news
Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK podał, że w czwartek nie będą już odwoływane żadne pociągi, ale na niektórych trasach podróżni muszą się liczyć z opóźnieniami. Wszystkie pociągi międzynarodowe w relacji Zebrzydowice - granica państwa - Warszawa kierowane są okrężnie od stacji Katowice przez Gliwice - Chałupki - Bohumin. To oznacza ich opóźnienia do 120 minut.
REKLAMA
Nieco później na miejsce dotrą też zapewne pasażerowie na trasach, gdzie wprowadzono autobusową komunikację zastępczą. Tak jest na odcinkach: Czechowice - Zebrzydowice - Cieszyn, Rybnik - Żory - Pszczyna, Czechowice - Katowice - od stacji Czechowice do stacji Oświęcim.
Udrożniono już przejazd na uczęszczanych trasach w relacjach: Katowice - Rybnik oraz Katowice - Bielsko Biała - Zwardoń.
(Śmiertelna ofiara burz na Śląsku)
REKLAMA
źródło: TVN24/x-news
Po nawałnicach, w środę wieczorem pozbawionych dostaw prądu było ok. 240 tys. odbiorców. Energii elektrycznej nadal nie ma ponad 60 tys. odbiorców na Śląsku.
Jedna osoba zginęła przygnieciona drzewem w miejscowości Studzionka pod Pszczyną. - 42-letni kierowca chevroleta zjechał na pobocze, prawdopodobnie chciał uchronić swój samochód przed spadającymi konarami drzew. Niestety jeden z takich konarów przygniótł jego auto - poinformowała st. asp. Karolina Błaszczyk z policji w Pszczynie.
REKLAMA
Posłuchaj
Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Biłgoraju kpt. Andrzej Kloc o akcji uwalniania ludzi z samochodu przygniecionego drzewem (IAR) 0:10
Dodaj do playlisty
W wyniku burz i nawałnic zostało rannych 15 osób, w tym 5 strażaków.
IAR/PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA