Warszawiacy starzy i nowi

Jest największym miastem w Polsce, stolicą kraju i atrakcyjną metropolią, która z wielu względów przyciąga do siebie coraz więcej ludzi. O Warszawie, tradycjach związanych z tym miastem oraz festiwalu „Nowi Warszawiacy” mówili w Polskim Radiu 24 Anna Płachecka, Dominik Owczarek i Krzysztof Mikołajewski.

2015-07-12, 12:40

Warszawiacy starzy i nowi
Warszawa. Foto: flickr/radekkolakowski

Posłuchaj

12.07.15 Krzysztof Mikołajewski: „Nowi warszawiacy to także imigranci, którzy osiedlają się w naszym mieście (…)”
+
Dodaj do playlisty

Życie codzienne w Warszawie wygląda dość dynamicznie. Jak powiedział gość Polskiego Radia 24 Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych Warszawa jest dużą metropolią, która charakteryzuje się specyficznym stylem życia.

- Warszawa jest wyjątkowym i stosunkowo nowym miastem. Po wojnie miasto zostało wybudowane na nowo. Biorąc pod uwagę ludność trzeba przyznać, że przedwojenni mieszkańcy stanowią zaledwie kilka procent. Obecnie w Warszawie mieszkają ludzie z różnych stron kraju. Rodzi się zatem pytanie: co to znaczy być warszawiakiem? – podkreślił Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych.

Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury podkreślił, że niezwykle ważna jest przestrzeń i architektura miasta. 

- Nowa Warszawa to nie tylko ludzie, ale również przestrzeń. Według mnie warszawiakami są nie tylko mieszkańcy z innych miast, ale także imigranci. Warto pamiętać o tym, że w stolicy mieszkają również imigranci. Nowi warszawiacy to także imigranci, którzy osiedlają się w dzielnicach miasta m.in. Wietnamczycy – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Mikołajewski.

REKLAMA

Dominik Owczarek Dominik Owczarek, Anna Płachecka i dr Krzysztof Mikołajewski; Foto: PR24/JW

Goście Polskiego Radia 24 mówili także o nowym projekcie, który zawiera krytyczną refleksję na temat zmian we współczesnej Warszawie. Celem festiwalu Nowi Warszawiacy jest podjęcie dyskusji na temat tożsamości współczesnego mieszkańca Warszawy w kontekście powyższych mechanizmów.

- Bardzo zależy nam na tym, aby zaangażować mieszkańców Warszawy w dyskusję o życiu w tym mieście. Poza tym chcemy przeprowadzić akcje animacyjno – badawcze. W taki sposób dowiemy się skąd i dlaczego ludzie przyjechali do Warszawy  – Anna Płachecka, Białołęcki Ośrodek Kultury

REKLAMA

Więcej o festiwalu Nowi Warszawiacy w całości rozmowy.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/op

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej