Polscy budowlańcy wywalczyli wielkie odszkodowanie w Szwajcarii. Za zaniżanie płac

Grupa 11 polskich pracowników budowlanych uzyskała około 1 miliona złotych (250 tysięcy franków szwajcarskich) odszkodowania za zaniżane płace - poinformowało OPZZ.

2015-07-16, 02:22

Polscy budowlańcy wywalczyli wielkie odszkodowanie w Szwajcarii. Za zaniżanie płac
Praca tymczasowa, np. w budownictwie. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Zaniżane płac i tragiczne warunki mieszkaniowe - tak przez rok traktowała polskich pracowników jedna ze szwajcarskich firm budowlanych./Krystyna Nurczy dla Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Polacy zorganizowali strajk ponieważ nie zostali zatrudnieni na umowę o pracę przez co pracodawca znacznie zmniejszył ich dochody.

Polakom pomogły szwajcarskie związki zawodowe

Dzięki pomocy szwajcarskiego związku zawodowego Unia, polscy budowlańcy otrzymali odszkodowania na poczet należnego im wynagrodzenia oraz zapewnienie zatrudnienia do końca trwania budowy.

Mateusz Paulo - sekretarz związku Unia zwrócił uwagę, że polscy pracownicy nie mówią po niemiecku i sami zgodzili się na odbieranie wypłaty na rękę. Właśnie takie praktyki zwalczają związki zawodowe w Szwajcarii. Prawie 90% zatrudnianych na budowach w Szwajcarii to obcokrajowcy, którzy często nie znając języka są przez różne firmy oszukiwani.

Dostawiali „do ręki” zamiast 4 tys., 1,2-- franków

Zaniżane płac i tragiczne warunki mieszkaniowe - tak przez rok traktowała polskich pracowników jedna ze szwajcarskich firm budowlanych. Polacy zatrudnieni przy budowie prestiżowego osiedla mieszkaniowego w pobliżu Lucerny w środkowej części kraju pracowali bez umów o pracę, a pensje dostawali na rękę.

REKLAMA

Polacy pracowali jako gipserzy od maja zeszłego roku. Powinni zostać zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i tym samym objęci odpowiednim układem zbiorowym pracy. Pracodawca zmusił ich jednak do założenia działalności gospodarczej i jako osobom samozatrudnionym płacił około 1200 zamiast 4000 franków miesięcznie netto przewidzianych w układzie zbiorowym dla tej branży.

W rezultacie strajku, główny wykonawca zobowiązał się zapłacić Polakom różnicę wynagrodzenia, które powinni otrzymać jako pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w wysokości około 4300 franków netto oraz zapłacił wynagrodzenie za pracę za dwa ostatnie miesiące.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej